Státy OSN doporučují zlepšit lidská práva v ČR

Více než 200 bodů obsahuje seznam doporučení ke zlepšení situace v oblasti lidských práv, které daly České republice členské země Organizace spojených národů. Zpráva, která byla v pátek v Ženevě přijata, vyzývá například ke zlepšení integrace Romů do společnosti, k boji proti rasismu, xenofobii a islamofobii či k pokračování ve snaze o dosažení rovnoprávnosti žen a mužů.

Zpráva je výsledkem tzv. univerzálního periodického přezkumu, který se zaměřuje na hodnocení stavu lidských práv ve všech 193 členských státech mezinárodní organizace. Situaci přezkoumávají vždy po zhruba 4,5 roce ostatní země a nevládní organizace. První zasedání se konalo v dubnu 2008. ČR posouzením prošla v letech 2008 a 2012.

Doporučení nejsou závazná, ale za posouzení stojí. V nově schváleném seznamu jich je 201, některá doporučení jsou však stejná či velmi podobná, pocházejí jen od různých států. Těch se na hodnocení ČR podílelo několik desítek.

Osvětové kampaně za toleranci

Členské země OSN ČR doporučily mj. zvýšit úsilí při integraci Romů do společnosti a obzvláště romských dětí do vzdělávacího systému, bojovat proti rasismu, xenofobii a islamofobii i proti diskriminaci menšin či pokračovat v boji za rovnoprávnost žen a mužů. Státy ČR rovněž vyzvaly, aby podpořila toleranci ve společnosti, například osvětovými kampaněmi. ČR by měla zvážit i úplný zákaz fyzického násilí na dětech.

Na základě doporučení by se ČR také měla soustředit na rozvoj sociálního bydlení či posílit mandát veřejného ochránce práv (ombudsmana). Několik zemí vyzvalo ČR k odškodnění romských žen za nedobrovolné sterilizace.

K doporučením členských zemí OSN má nyní ČR právo se vyjádřit. Měla by tak učinit do března příštího roku. Z předchozích 136 doporučení ČR podle náměstkyně ministra pro lidská práva Martiny Štěpánkové 129 splnila…

Také Austrálie

Také Austrálie by měla přestat odmítat uprchlíky a změnit své imigrační zákony tak, aby odpovídaly mezinárodním standardům, uvádí ve čtvrtek vydaná zpráva Výboru OSN pro lidská práva. Ten Austrálii mj. doporučil, aby zkrátila dobu zadržení migrantů, neumísťovala do táborů pokud možno děti a neposílala uprchlíky zpět tam, kde jim hrozí nebezpečí, napsala agentura Reuters.

OSN a skupiny bránící lidská práva Austrálii kritizují, že žadatele o azyl, kteří se pokusí břehů kontinentu dosáhnout na lodi, zadržuje a posílá je do táborů v ostrovním státě Nauru a v Papui-Nové Guineji, s nimiž Austrálie ohledně detence migrantů uzavřela dohodu. Nijak při tom nepřihlíží k tomu, zda se jedná o uprchlíky, vytýkají Canbeře kritici.

OSN dále varovala před hrozbou humanitární krize v táboře na ostrově Manus u Papuy-Nové Guineje. Detenční centrum bylo zavřeno 31. října, ale 600 žadatelů o azyl se v něm zabarikádovalo, třebaže úřady odpojily vodu a elektřinu. Tábor byl zavřen poté, co soud Papuy-Nové Guineje rozhodl, že celý podnik je nelegální. Místní úřady ve čtvrtek migrantům daly ultimátum tábor opustit do dneška, anebo přistoupí k použití síly, informovala agentura AFP.

»Ano, Austrálie má právo přijmout přísnou (imigrační) politiku, například migranty přesídlit,« uvedl místopředseda výboru Juval Šany. »Nemohou ovšem s žadateli o azyl jednat jako se zločinci a zadržovat je (či je navracet tam, kde jim hrozí nebezpečí),« zdůraznil. Místopředseda výboru podle ČTK také uvedl, že taková situace je v rozvinuté zemi, jež v jiném kontextu lidských práv dbá, nezvyklá stejně jako fakt, že Austrálie opakovaně doporučení výboru OSN, byť nezávazná, ignoruje.

(rj)

 

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.3, celkem 15 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2017-11-15 15:07
Hlavní váš problém, pánové, je, že slyšíte trávu růst. Nikdo po
nás nechce, abychom se v Evropě stali muslimy, Romové nechtějí po
většinové společnosti, aby se jim přizpůsobila a vůbec to není tak
černobílé ani s tím islámem, resp. právem šaría. Vy tu vycházíte
z propagandistických českých výkladů těchto knih/judikatur, Hájku,
ale pokud jste to nečetl v originále, tak o tom nic nevíte... Že ten
islám všichni řešíte až teď, s poslední migrační krizí? Do té
doby vám nevadil?! R. Janouch
hajek.jiri51
2017-11-15 08:18
Fobie je přirozený obranný mechanizmus , jistý druh pudu sebezáchovy.
Kdyby nebyl Islam tak nesnášenlivý a vůči jiným náboženstvím
(kolik kostelú stojí vedle mešit a kolik mešit vedle kostelů?) tak by
nevzbuzoval sebezáchovné reakce. A OSN? Jedná se o nepochopení, tupost
nebo skrytý záměr? Radi taky OSN jak se má Islam chovat vůči ženám?
A co "lidská práva" kontra Šária? Ať se OSN stará
především o tyhle záležitosti a ostatní přijde samo. A míchat víno
s vodou - nevznikne ani lepší víno, ani lepší voda. A tak by se dalo
pokračovat donekonečna.
jirichmelarcik
2017-11-14 18:56
Nemálo špičkových států nezákonné vniknutí na jejich území
považuje za trestný čin. OSN není ve stavu objektivně hodnotit,
zvláště když hodnotitelé pocházejí z muslimských zemí. Proč
nechtějí reciprocitu? Proč Romové chtějí po většinové
společnosti, aby se jim přizpůsobila? Proč je v tom OSN podporuje a
tím je k nám nepřátelská?Proč se v Evropě máme stát muslimy?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.