Brno podá žalobu na ministerstvo kultury

Brno během několika dnů podá žalobu na ministerstvo kultury, které v březnu odňalo status kulturní památky jedné z budov polikliniky v Zahradníkově ulici.

Město chce žalobou dosáhnout předchozího stavu a zabránit tomu, aby o status přišly další památky. Vinou opožděného zapsání na seznam kulturních památek může památkový status ztratit až 1400 obdobných objektů včetně Janáčkova divadla nebo Domu umění.

Poliklinika má tři budovy. Jedna je na ulici Veveří a nemá kulturní ochranu, další dva objekty jsou na Zahradníkově ulici, přičemž jednomu z nich ochrana zůstává a druhému, který pochází z 20. let minulého století a stojí na rohu s Nerudovou ulicí, ji ministerstvo odebralo.

Podle Brna patří poliklinika k významným stavbám meziválečné monumentální civilní architektury. V její podobě se odrážejí klasicistně pojaté egyptské prvky i náznaky kubismu. Vchod do budovy z Kounicovy ulice zdobí sousoší Zdraví od sochaře Václava Macha.

Jen 200 brněnských památek vlastní město, zbytek mají soukromé a jiné subjekty. Radnice se bojí, že ztratí-li budovy památkový status, mohou si s nimi vlastníci dělat, co chtějí, a mohli by je i nenávratně poškodit. U rekonstrukcí památek je totiž třeba dodržovat přísná stanovená pravidla, zatímco u normálních budov nic takového neexistuje.

Brněnská radnice zároveň oznámila, že brzy získá u tramvajové smyčky Zvonařka poslední dům, který překáží v rozvoji území a v pracích na přeložení tramvajové trati z ulice Dornych na ulici Plotní. Vymění ho za dům v lokalitě Zábrdovice. Přeložení trati bude stát přes miliardu. Práce by měly začít na přelomu roku, potrvají asi dva a půl roku.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.4, celkem 14 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.