FOTO - Pixabay

Přibudou lůžka pro prochladlé bezdomovce

V hlavním městě je již tolik lidí bez domova, že pro nadcházející zimu pro ně přibude 150 lůžek, která jsou v nové noclehárně v Michli. S dosavadními kapacitami bude k dispozici zhruba 1200 míst pro přespání. Na tiskové konferenci o tom informoval radní pro sociální politiku Daniel Hodek (ČSSD).

Zimní režim služeb funguje od začátku prosince do konce března. Hlavním koordinátorem je Centrum sociálních služeb Praha, které spolupracuje s neziskovými organizacemi, jakou je Naděje, Armáda spásy či Arcidiecézní charita.

»Doufejme, že 1200 míst určitě bude stačit. My samozřejmě ty pověstné stany stále v záloze máme, ale doufáme, že je opravdu nebudeme muset použít,« řekl médiím Hodek.

Pobyt v zařízení má svá přísná pravidla. Kromě lodi Hermes, kde je stanoven poplatek za přespání ve výši 20 korun, lidé bez domova přespí v noclehárnách zdarma. Klienti zde mají k dispozici postel, dostanou čaj a trochu jídla, v případě potřeby prý i čisté oblečení. Když bude pořádný mráz, pracovníci budou tolerantnější a nevykážou neukázněné bezdomovce hned na mráz.

Koordinaci služeb pro lidi bez domova, kteří se mnohdy ne vlastní vinou ocitli třeba ze dne na den na ulici, zajišťuje dispečink, který má k dispozici aktuální informace o volných kapacitách. Díky němu terénní pracovníci posílající bezdomovce cíleně do zařízení, která je mohou přijmout. Dispečink je také v kontaktu s nemocnicemi a městskou policií.

»V praxi to znamená, že strážníci se při kontaktu s bezdomovcem, který má problém, mohou obrátit telefonicky na dispečink. Ten vyhodnotí situaci a okamžitě zajistí potřebnou službu třeba v případě zdravotních problémů a transportu do nemocnice nebo přepravy prochladlých lidí do noclehárny prostřednictvím speciálně upravené sanitky,« řekl ředitel Centra sociálních služeb Tomáš Ján.

Praha má v důsledku stále přibývajícího počtu bezdomovců připravené varianty navyšování kapacit o dalších přibližně 250 míst.

»Zejména u zařízení, jako je loď Hermes, otevřením další noclehárny či rozšířením denních center o noční provoz,« dodal Hodek. V Praze žije na ulici podle střízlivých odhadů kolem 1500 lidí, fakticky však mnohem více. Na zimu do Prahy ale prý přijíždějí i další lidé bez domova z jiných měst.

(rad)

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 21 hlasů.

(rad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2017-11-24 18:33
Za socíku žádná starostlivost o bezdomovce neexistovala. Pokrok je
nepopiratelný!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.