FOTO - Pixabay

Desetitisíce odpůrců násilí na ženách v ulicích

Desetitisíce lidí demonstrovaly v sobotu v řadě měst Itálie a Španělska proti násilí na ženách, které si v těchto dvou zemích vyžádalo od začátku letošního roku bezmála 160 obětí. Informoval o tom španělský deník El País a agentura APA. Demonstrace se konaly při příležitosti Mezinárodního dne za odstranění násilí na ženách. Podle údajů OSN každá třetí žena na světě zažila nějakou formu fyzického násilí.

Ve Španělsku se konala řada shromáždění například na jihu země v Andalusii. Na 35 000 lidí se podle organizátorů sešlo na demonstraci proti násilí na ženách v jihošpanělské Granadě. Tisíce účastníků přišly na manifestaci v Seville a také v Málaze, kde demonstraci svolalo sdružení za nulovou toleranci (Plataforma Violencia Cero). Lidé nesli transparenty »Už žádná další! Chceme je živé!«. Loni na následky násilí páchaného muži zemřelo ve Španělsku 44 žen, letos už je takových obětí 45. Největší demonstrace proti násilí na ženách se i letos, jako každoročně, konala ve španělské metropoli v Madridu.

Tisíce lidí vyšly vyjádřit podporu diskriminovaným ženám také v centru Říma. Demonstrace se zúčastnila i předsedkyně dolní komory parlamentu Laura Boldriniová, která vyzvala ženské oběti násilí, aby sebraly odvahu a přestaly mlčet. Podle APA zemřelo kvůli násilí letos v Itálii už 114 žen: většinu z nich zabili manželé či partneři. Za celý loňský rok činil tento počet 150 obětí, což bylo o 5,6 procenta více než v roce předchozím.

Původ v Latinské Americe

Mezinárodní den za odstranění násilí na ženách vyhlásila OSN v roce 1999. Už od roku 1981 si ale připomínali 25. listopadu ženské oběti násilí v řadě zemí světa a zejména v Latinské Americe, kde má tento den původ. Jde o tragické výročí z roku 1960, kdy byly diktátorským režimem Rafaela Trujilla v Dominikánské republice zavražděny tři sestry Mirabalovy, politické aktivistky.

Ke společné akci proti všem formám násilí na ženách vyzvala v sobotu v prohlášení i Evropská komise a generální tajemník OSN. EK i OSN letos v září zahájily společnou iniciativu s cílem bojovat proti veškerému násilí na ženách. V letech 2017 až 2023 na ni má být vyčleněno zatím 500 milionů eur (asi 12,7 miliardy korun). Evropská komise také vyzvala další země EU k ratifikaci tzv. istanbulské konvence o prevenci a boji proti násilí na ženách, kterou podepsaly členské země Rady Evropy v roce 2011 v Istanbulu a která vstoupila v platnost v roce 2014.

Istanbulskou konvenci dosud podepsalo na 45 zemí, ale ratifikovaly ji jen necelé tři desítky. Mezi státy, které dokument podepsaly, ale dosud neratifikovaly, je např. Řecko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Švýcarsko, Chorvatsko, Slovensko nebo Česká republika.

Zpřísnění zákonů ve Francii

Zpřísněním zákonů, osvětou i lepším financováním příslušných projektů chce prezident Emmanuel Macron bojovat proti sexuálnímu obtěžování a násilí, jejichž terčem jsou ve Francii ženy. Hlava státu to oznámila v proslovu u příležitosti Mezinárodního dne za odstranění násilí na ženách. Francie nesmí být jednou ze zemí, kde mají ženy strach, uvedl Macron. Jedním z cílů jeho nové iniciativy je mimo jiné zbavit oběti sexuálního obtěžování pocitu studu, který je podle francouzského prezidenta jednou z hlavních příčin, proč o svých zážitcích mlčí. Společnosti dominují muži a tomu je třeba učinit přítrž, uvedl Macron.

Akční plán, kterým by chtěl prezident dosáhnout změny »sexistické kultury« ve Francii, obsahuje mj. návrhy na přísnější tresty pro sexuální násilníky, ale i 13% zvýšení rozpočtu ministerstva zodpovědného za boj za rovnost žen a mužů. Ke zlepšení situace by měla přispět také osvěta na středních školách. Podle nedávného průzkumu institutu Odoxa se 53 % Francouzek setkalo se sexuálním obtěžováním. Loni ve Francii 123 žen zemřelo na následky domácího násilí. Macron za ně při projevu držel minutu ticha.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 10 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.