Reklama

Živnostníky ohrožují nízké důchody

Sbližování důchodových odvodů živnostníků s odvody zaměstnanců a zaměstnavatelů, povinné spoření firem na dřívější penzi pracovníkům v náročných profesích či zvýhodnění práce v důchodu. To je část opatření, která doporučila příští vládě důchodová komise. Její člen Miroslav Opálka (KSČM) však upozornil, že politická reprezentace tento výstup neprojednala.

»V prvé řadě je třeba upozornit, že nejde o výstup důchodové komise jako takové, která se skládala z politiků, expertů politických stran, úředníků ministerstev i institucí a širší odborné veřejnosti. Hlavním autorem shrnutí problémů a návrhů je předseda komise Martin Potůček a politická reprezentace tento výstup neprojednala,« reagoval pro náš list bývalý poslanec a člen komise Miroslav Opálka (KSČM). Připomněl, že KSČM předložila na začátku práce komise své návrhy řešení šesti okruhů či cílů, které byly stanoveny ve vládním programovém prohlášení a mandátu komise. »V žádném případě nešlo o zadání připravit komplexní řešení důchodového systému. Naše některé návrhy byly vzaty v úvahu, jiné částečně či nikoli,« dodal Opálka.

Komise uvádí, že vidí v českém důchodovém systému problémy a věci, které nefungují. Poukazuje např. na nedostatek peněz na důchody kvůli stárnutí a radí zajistit další zdroje financí. Zmiňuje neexistující zaměstnanecké pojištění. Problém vidí i v tom, že politici obvykle rozhodují jen s ohledem na své volební období, jejich rozhodnutí mají přitom dlouhodobý dopad. Opálka připomněl, že rovněž KSČM dlouhodobě doporučuje průhledné vícezdrojové financování či návrat z důchodového pojištění k důchodovému zabezpečení.

Pro spravedlivější solidaritu

Mezi doporučeními komise je například postupné sbližování odvodů osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) a zaměstnanců a zaměstnavatelů. Odbory nynější nastavení dlouhodobě kritizují, podle nich OSVČ odvádějí do systému výrazně méně. Také ministerstvo práce upozorňuje na to, že kvůli placení minimálních odvodů má řada OSVČ velmi nízký důchod. Podle dřívějších údajů resortu roční odvody průměrného zaměstnance na penzi v roce 2014 dosahovaly 76 116 Kč, u OSVČ činily 32 184 Kč. Studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR ukázala, že díky solidaritě pak mají živnostníci při nástupu do penze v průměru o 13 procent nižší důchod než zaměstnanci.

Lidé v náročných profesích by podle dokumentu měli mít podmínky pro dřívější odchod do penze, a to po přechodnou dobu 15 či 20 let. Pak by už mohli mít na předčasný důchod našetřeno. Zaměstnavatelé by mohli mít povinnost spořit jim. Zavést by se mohlo nové pojištění, které by platily firmy. Stát umožnil dřívější odchod do penze s příspěvky horníkům.

Opálka připomněl, že povinné spoření zaměstnavatele zaměstnancům v těžkých profesích či sbližování odvodů živnostníků a zaměstnanců KSČM požadovala už na jednáních první Bezděkovy komise v r. 2005. »Jde především o nenásilný návrat k důchodovým kategoriím, a o to, aby i důchodové dávky živnostníků byly dostatečné, blížící se alespoň průměrným důchodům a solidarita v pojistném systému byla spravedlivější, ne jednosměrná,« vysvětlil Opálka.

Odvody podle počtu potomků

Komise opakovaně upozorňovala na ohrožení chudobou, a to hlavně u seniorek. Mezi návrhy je zavedení příspěvku, který by lidem od určitého věku nízké penze dorovnal nad hranici chudoby. Upravit by se mělo i pobírání pozůstalostní penze ke starobnímu důchodu, aby se lidé mohli snadněji vyrovnat se ztrátou manželky či manžela.

Zvýhodnit by se měla i práce v důchodu, nižšími odvody či vyšším důchodem. Lidé by také měli mít možnost důchodovou agendu vyřizovat a své údaje kontrolovat elektronicky. Komise znovu mezi návrhy zahrnula i rozdílné sazby odvodů podle počtu potomků. »To je kontroverzní návrh protlačovaný KDU-ČSL, který se snaží řešit nepříznivý demografický vývoj a odměňovat zodpovědné na úkor důchodového pojištění,« podotkl Opálka. Komunisté podle něj souhlasí s doporučovaným sdílením vyměřovacích základů manželů pro výpočet penze či změnou modelu valorizace penzí tak, aby se nízké důchody ještě víc nepropadaly. »Rovněž jsme doporučovali rychlejší režim valorizací u starodůchodců,« uvedl Opálka.

Důchodový tým, který vedl Martin Potůček, se poprvé sešel v květnu 2014. Od té doby schválil deset návrhů na změny v důchodovém systému. Devět z nich ministerstvo práce předložilo vládě, osm pak v Parlamentu uspělo a promítly se do zákonů.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 30 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama