Ilustrační FOTO - Pixabay

I v Evropě jako v 19. století

Text »Made in Europe« na etiketě je často vnímán jako záruka dobrých pracovních podmínek. Výzkum z oblasti oděvního a obuvnického průmyslu ve východní a jihovýchodní Evropě však dokazuje opak, uvádí organizace NaZemi, která upozorňuje na nebezpečné pracovní podmínky a na velmi nízké mzdy udržující dělníky a dělnice na hranici chudoby.

Navzdory značným přesčasům například mnoho pracovníků na Ukrajině vydělává měsíčně jen 89 eur (2276 Kč), přičemž mzda, ze které se zde dá důstojně vyžít, je pětkrát vyšší. Vedle Ukrajiny se výzkum zaměřil také na Srbsko a Maďarsko. I přes značné přesčasové hodiny si měsíčně stěží vydělají víc, než činí zákonná minimální mzda. »Někdy prostě nemáme co jíst,« řekla jedna z dotazovaných žen pracující v továrně na Ukrajině. Jiný pracovník v maďarské továrně uvedl: »Mzdy nám stačí pouze na zaplacení účtů za energii, vodu a topení.« Pracovat přitom musí až 68 hodin měsíčně přesčas. „Když se srbští dělníci a dělnice ptali, proč v tak parném létě není zapnutá klimatizace, proč mají omezený přístup k pitné vodě či proč musí znovu pracovat v sobotu, odpověď byla vždy stejná: Pokud se vám to nelíbí, zde jsou dveře,« uvedl ke zjištěním jeden z autorů výzkumu.

Vedle nízkých mezd a nezákonných přesčasů si mnoho z dotazovaných dělníků a dělnic stěžovalo na nebezpečné pracovní podmínky, jako jsou například extrémně vysoké teploty na pracovišti, nehygienické podmínky či vystavení toxickým chemikáliím. Pracovníci a pracovnice jsou zastrašováni ze strany vedení, žijí s neustálým pocitem strachu z ukončení pracovního poměru či přemístění jinam.

Ve zkoumaných továrnách šijí značky jako Benetton, Esprit, GEOX, Triumph či Vera Moda, které profitují z nízkých mezd. Výzkum vydala platforma Clean Clothes Campaign a její český partner, organizace NaZemi. »Vyzýváme tyto značky, aby pracovníkům a pracovnicím ve svém dodavatelském řetězci začaly platit důstojnou mzdu a spolupracovaly se svými dodavateli na vymýcení nelegálních a nehumánních pracovních podmínek prokázaných i díky tomuto výzkumu,« řekl Petr Mareš z organizace NaZemi.

Ve střední, východní a jihovýchodní Evropě pracuje v oděvním a obuvnickém průmyslu na 1,7 milionu lidí, převážně žen (mezi 79 až 92 % v jednotlivých zemích). I v ČR se vyrábějí oděvy za nedůstojných podmínek. Ukázal to výzkum, jenž v roce 2015 probíhal ve třech továrnách, a to Pleas Havlíčkův Brod, Vespa Prostějov a Bernhardt. Také české šičky vykonávají zdraví nebezpečnou práci, pracují pod tlakem a jsou nuceny k přesčasové práci. To vše za velmi nízkou mzdu.  Stejně jako výzkum v Maďarsku, Srbsku a na Ukrajině byl i český výzkum součástí mezinárodního srovnávacího výzkumu Stitched up, který již od roku 2015 postupně v evropských zemích provádí a publikuje platforma Clean Clothes Campaign.

NaZemi prosazuje globální vzdělávání, usiluje o odpovědnost firem za vlastní dodavatelské řetězce a propaguje tzv. fair trade jako účinnou podporu pěstitelů a pěstitelek ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky.

(za, mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.1, celkem 14 hlasů.

(za, mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.