Ilustrační foto - wikimedia commons

Oxford odňal Su-Ťij nejvýznamnější cenu

Anglické univerzitní město Oxford odňalo bývalé barmské disidentce Do Aun Schan Su Ťij své nejvýznamnější ocenění Freedom of the City Award. Politička, která ocenění dostala před 20 lety, totiž nečinně přihlíží utlačování muslimské menšiny Rohingů v Barmě.

OSN a další organizace dokonce označují tažení barmské armády proti menšině na severu země za etnickou čistku - o to je »slepota« nositelky Nobelovy ceny za mír otřesnější!

Rada se v pondělí večer podle agentury AP jednomyslně usnesla na odebrání ocenění ženě, která strávila 15 let v domácím vězení, do něhož ji uvrhla barmská vojenská junta. Oxfordská městská rada uvedla, že ocenění bylo Su Ťij původně uděleno za její obhajobu demokracie v Barmě, což odráželo oxfordské hodnoty tolerance a internacionalismu.

Do Aun Schan Su Ťij. FOTO - wikimedia commons

Oxfordská univerzita už na konci září odstranila ze svých zdí portrét Su Ťij - své bývalé studentky.

Od konce srpna uprchlo zhruba 620 000 příslušníků muslimského etnika Rohingů před násilím z barmského Arakanského státu do sousedního Bangladéše.

Papež František v barmské metropoli Neipyijtu vyzval k respektování práv všech etnických skupin a k náboženskému dialogu. Setkal se shodou okolností právě se Su Ťij, která najednou slíbila hájit v zemi lidská práva a zajistit bezpečnost pro všechny občany.

Za náboženský dialog

Papež František v Barmě totiž jako první vyzval k respektování práv všech etnických skupin žijících v zemi a prohlásil, že je třeba vést náboženský dialog. Nepřímo tak vyjádřil podporu právě i menšinovému muslimskému etniku Rohingů, které v zemi dlouhodobě čelí diskriminaci a etnické čistce.

Papež se nicméně vyhnul diplomatickému střetu, když ve svém nejvýznamnějším projevu v zemi nepoužil termín Rohingové, který je zapovězený buddhistickou většinou země... Přitom během letošního roku otevřeně vyjadřoval obavy o osud »rohingských bratří«. Organizace pro lidská práva po jeho projevu vyjádřily zklamání. »Papež nevyužil příležitosti posílit své dřívější poselství, kterým potvrzoval právo Rohingů na sebeurčení,« uvedl Phil Robertson z asijské pobočky organizace Human Rights Watch.

František uvedl, že Barma trpí občanským konfliktem a násilnostmi, které »trvají příliš dlouho a hluboce zemi rozdělily... Obtížný proces budování míru a národního usmíření může postupovat, jen když bude hájena spravedlnost a lidská práva,« řekl doslova. S poukazem na napětí v Barmě prohlásil, že »náboženské odlišnosti nemusejí šířit nedůvěru a rozdělovat, ale naopak by měly být silou, která povede k dosažení jednoty«.

Papež podle ČTK rovněž vyjádřil podporu civilní vládě vedené Su Ťij a jejím údajným snahám o usmíření v zemi po desítkách let vojenské diktatury.

V Rangúnu se papež sešel také s prominentním buddhistickým mnichem, který je kritizován za očerňování muslimů, především pak Rohingů, napsala agentura Reuters...

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.1, celkem 15 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jiri.suchanek
2017-11-29 22:19
Podle toho co jsem doposud slyšel se Rohingové v Barmě jako muslimové
prostě neumějí chovat. Za což zaslouženě dostávají přes držku. A
Su-Ťij nemá důvod do tohoto procesu nějak zasahovat.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.