FOTO - Haló noviny

Demise vlády – tentokrát doopravdy

Vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) schválila svou demisi, téhož dne byla doručena na Pražský hrad.

Demisi podá dosavadní kabinet koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL do rukou prezidenta republiky Miloše Zemana, který jej následně pověří vykonáváním mandátu do jmenování nové vlády Andreje Babiše (ANO). To by se mělo podle Hradu stát 13. prosince. Prezident podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka plánuje demisi přijmout v úterý.

Vláda rozhodla o demisi v návaznosti na páteční konec ustavující schůze nově obsazené Poslanecké sněmovny. Kabinet už bezprostředně po říjnových volbách do Sněmovny omezil svou činnost a soustředí se jen na neodkladné záležitosti či evropskou agendu. Sobotka je připraven svolat vládu v demisi na poslední zasedání na středu 6. prosince, pokud přijdou z ministerstev materiály, které nesnesou odklad.

Končící kabinet prosadil mimo jiné služební zákon, k důležitým změnám z počátku vládnutí patřilo i zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví. V daňové oblasti se opakovaně zvyšovaly daňové slevy na potomky. Zavedena byla také třetí sazba DPH ve výši deseti procent na knihy, kojeneckou výživu a léky. Daňové úniky omezilo zavedení elektronické evidence tržeb či kontrolních hlášení k DPH.

Nejvýraznější koaliční spory přinesly poslední dva roky. Loni způsobila krizi reorganizace policejních útvarů a vznik Národní centrály proti organizovanému zločinu. Napětí vyvolala také novela o střetu zájmů, která reguluje mimo jiné podnikání ministrů, a zjevně byla namířena na Babiše. Letos v květnu avizoval Sobotka kvůli nesrovnalostem v Babišově podnikání demisi vlády, nakonec přistoupil pouze k jeho odvolání.

Rodí se Babišova vláda

V médiích se objevují spekulace o složení nového kabinetu. Přehled možných členů budoucí vlády Andreje Babiše přinesla také ČTK:

Předseda vlády: Andrej Babiš;

ministr dopravy: Dan Ťok, dosavadní ministr dopravy;

ministryně financí: Alena Schillerová, nyní náměstkyně ministra financí pro daně a cla;

ministr kultury: Ilja Šmíd, pedagog na katedře Arst managementu podnikohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze;

ministryně obrany: Karla Šlechtová, končící ministryně pro místní rozvoj a nově zvolená poslankyně;

ministryně práce a sociálních věcí: Marie Bílková, ředitelka odboru ministerstva financí, nebo Jaroslava Němcová, radní Středočeského kraje pro oblast sociálních věcí;

ministryně pro místní rozvoj: Klára Dostálová, první náměstkyně ministryně pro regionální rozvoj a nově zvolená poslankyně;

ministr průmyslu a obchodu: Tomáš Hüner, ředitel divize Energy Management společnosti Siemens Česká republika, nebo Pavel Juříček, majitel a předseda představenstva firmy Brano Group a nově zvolený poslanec;

ministr spravedlnosti: Robert Pelikán, současný ministr spravedlnosti;

ministr školství: Robert Plaga, náměstek ministra školství pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu;

ministr vnitra: Jan Beroun, ředitel Vojenského zpravodajství;

ministr zahraničí: Martin Stropnický, ministr obrany a poslanec;

ministr zdravotnictví: Adam Vojtěch, člen správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny a nově zvolený poslanec;

ministr zemědělství: Karel Tureček, poslanec;

ministr životního prostředí: Richard Brabec, současný ministr životního prostředí, místopředseda vlády a poslanec.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 48 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.