Bohdanka, Jaromír Vašek a kamarád Stas.

Panenka od malé básnířky

V Alčevsku v Luhanské lidové republice žije školačka jménem Bohdanka Něščeret. Ráda skládá básně a almanach svých veršů poslala prostřednictvím předsedy Společnosti přátel Luhanské a Doněcké lidové republiky Jaromíra Vaška českému básníku zasloužilému umělci Karlu Sýsovi do Prahy. Snad aby velký básník posoudil její rozvíjející se talent…

Jak jsme zjistili, Karel Sýs za to Bohdance do Alčevska zaslal svou knihu básní a v opačném směru putovala pestrobarevná pletená panenka v červené zástěrce, s červenou mašlí a šálou kolem krku. Ale protože při podrobnějším pozorování jsou na tváři postavičky patrné žluté vousy, možná je to panáček se světlými roztřepenými vlasy a dlouhým nosem – že by Pinocchio? A šátek má pod bradou, možná ho bolí zub…

Pestrobarevná pletená panenka od Bohdanky.

Kdopak tuto látkovou hračku vytvořil vlastníma rukama? »Panenku vyráběly Bohdanka spolu s babičkou během zimy. Říkaly mi, jak postupovaly, ale já jako mužský tomu nerozumím,« sdělil naší redakci prostřednictvím mailové pošty Jaromír Vašek přímo z Alčevska. Každopádně obě, Bohdanka i babička, chtěly dárkem Karla Sýse potěšit.

Bohdanku mohli poznat naši čtenáři a čtenářky z Vaškových cestopisných materiálů, které jsme před časem otiskovali v našem listu v rubrice Cestujeme. Právě z dílu, věnovaného předání darů českých dárců školce a škole v Alčevsku, vyplynulo, že Bohdanka také ráda recituje, neboť při školní slavnosti přednesla báseň o malém Kirjušovi z Petrovky.

Pro panenku najdeme vhodné uplatnění, aby se z ní mohl někdo radovat, a Bohdance přejeme mírové nebe v její vlasti a mnoho radosti z veršování.

(mh)

FOTO – Archiv Jaromíra VAŠKA a Haló noviny/Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.9, celkem 22 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.