Josef Skála (vlevo) s místopředsedou KSV Václavem Exnerem během besedy. FOTO – Haló noviny/Radovan RYBÁK

V každé otázce jít dál než ostatní

Hostem pražské diskuse Klubu společenských věd byl místopředseda ÚV KSČM Josef Skála. Řeč byla o nezdaru levice v říjnových sněmovních volbách, jeho příčinách a východiscích. »Tyto volby vyhrály protestní hlasy, většinu jich však sklidily úplně jiné síly. Naším rezervoárem je přitom i většina těch, kdo k volbám už ani nechodí, protože ztratili naději, že lze cokoli změnit,« uvedl Skála s tím, že komunistům budou lidé znovu rozumět a podpoří je, jen prosadí-li ve své politice zásadní změnu.

Podle Skály se nelze omezit jen na to, co na dnešních poměrech kritizuje »už i každý bulvár«. Komunistickou argumentaci za komunisty nemůže vymyslet žádná komerční agentura. »Naše ‚parketa‘ začíná tam, kde všichni ostatní končí. Vyhrát nad populisty se nedá tím, že si témata, z nichž těží, sami zakážeme, místo abychom rozvinuli témata skutečně radikální právě k nim – natož nereálnými sliby, jimiž se populismu dopouštíme sami,« zdůraznil.

Co to znamená v praxi, uvedl na příkladech. Přiznávají-li i ti, kdo zavinili masovou migraci, že ji zastaví jen řešení jejích příčin, pak právě komunisté to musí dovést až do důsledku: žádat, aby zemím rozvráceným válkami za »změnu režimu« zaplatili viníci humanitárních pohrom reparace. A aby ti, kdo tyto země drancují už od dob kolonialismu, uhradili i náklady jejich rozvoje, který dá mladé generaci šanci na smysluplný život doma.

Dál než všichni by podle Skály měli jít komunisté v každé otázce, kde se »pracka trhu chová příliš neurvale k lidským právům«. V Praze a dalších větších městech je mj. pošlapáváno »právo na soukromí pod střechou«. Právě komunisté proto musí žádat »reálnou konkurenci nehorázné lichvě«. Požadovat po veřejném sektoru masívní státní výstavbu bytů pro lidi s běžným příjmem. »Takovou iniciativou se znovu staneme i mluvčím statisíců mladých lidí,« je Skála přesvědčen.

KSČM bodovala radikálním stanoviskem např. v kauze Lithium, a je třeba podle místopředsedy ústředního výboru tento tlak stupňovat dál. Nenechat se ukonejšit polovičatými návrhy od státních struktur, které chtěly dary české přírody »pokoutně zašantročit«, a trvat na tom, co žádá petiční akce z iniciativy KSČM – tedy na okamžitém vypovězení Memoranda o porozumění s »pofidérním cizím strategickým partnerem« a přijetí zákona, který k těžbě a dalšímu výrobnímu a obchodnímu zhodnocení těchto nerostů oprávní jen český průmysl ve veřejném vlastnictví.

Není důvod polevit ani v boji za nápravu tzv. církevních restitucí. Tím spíš, že se stále zřetelněji vyjevuje »pupeční šňůra mezi tímto obludným darem na úkor dolních deseti milionů a skandály kolem OKD a právě i lithia. Spočívá v zákulisním spolčení politické a klerikální pravice, které si tak krok za krokem buduje finanční zázemí pro další obrat doprava i v duchovní a kulturní oblasti. Stát jako dojná kráva kléru je přitom objektivně i v rozporu s cíli hnutí ANO a jeho podnikatelského zázemí, což se nabízí maximálně využít i v probíhajícím povolebním vyjednávání,« domnívá se Skála.

Násobit opoziční potenciál

Ztrácet dál důvěru lidí by podle hlavního řečníka na besedě KSV mělo už brzy velice vážné důsledky. Tím rychleji je nezbytné dosáhnout, aby bylo »už na dálku zřejmé, že to děláme pro všechny ty, koho jinak už nic lepšího nečeká, a ne sami pro sebe«. Vyvodit důsledky z toho, že o veřejné mínění se dnes bojuje hlavně v médiích a na sociálních sítích. Že právě mediální obratnost, »umění neprohrávat mediální souboje«, je klíčovým kritériem, z něhož musí vycházet i sestavování kandidátek KSČM. Zásadní aktualizaci podle Skály vyžaduje také program KSČM z roku 1992. »Teď je rozhodující násobit náš opoziční potenciál. Tomu musí vyhovět i ‚modus vivendi‘ s vládou, sestavovanou vítězem voleb. Lidé nám porozumí jen tehdy, půjde-li o aktivní, nezávislou, skutečně radikální politiku i v tomto směru. Nárok na sebemenší toleranci nemá ani nic na způsob válčení v zahraničí v cizím zájmu nebo harašení zbraněmi na hranicích jaderné velmoci, která nás zachránila před nacistickou genocidou,« zakončil Skála.

Po úvodní přednášce následovala diskuse.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.2, celkem 22 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.