Chudá církev papeže Františka?

Změna na postu nejvyššího pontifika římskokatolické církve byla jednou z nejsledovanějších událostí posledních dnů. Jorge Bergoglio, nový papež František, vzbudil pozornost nejen jako první hlava největší křesťanské církve původem z Latinské Ameriky či jako první člen jezuitského řádu, který na papežský stolec usedl. Především nadšené reakce totiž vyvolala prezentace nového papeže jako skromného člověka prostého životního stylu, odmítajícího okázalosti. Skromnost a chudoba se dokonce stala hlavním tématem prezentovaným papežem Františkem na počátku jeho pontifikátu.

Také svým papežským jménem odkazuje nová hlava katolíků na Františka z Assisi, o němž hovoří jako o »člověku chudoby«. Tato jedna ze zajímavých postav středověkého křesťanství skutečně proslula coby původně lehkomyslný a zhýralý boháč, který se vzdal veškerého majetku a následně žil v absolutní chudobě. Nový papež dokonce deklaruje, že právě chudoba by měla být napříště vlastní i církvi, když říká: »Přál bych si, aby i celá církev byla církví chudých.«

Zatímco byla v Římě vyhlašována tato hesla o »chudé církvi«, v České republice, kde se katolictví hlásí jen desetina občanů, mohl klérus slavit nebývalé církevní zbohatnutí. Navzdory lidovému nesouhlasu, ústavním žalobám i historické pravdě se totiž vládě Petra Nečase podařilo prosadit tzv. církevní restituce a s nimi nejen mnohamiliardový dar římskokatolické církvi, ale i skutečnost, že se právě tato církev stane největším pozemkovým vlastníkem u nás a jen stěží bude možné najít bohatší ekonomický subjekt.

Chudoba sice u nás není v současnosti nic neobvyklého. Týká se bohužel více než milionu našich občanů, kteří jsou jí podle Českého statistického úřadu přímo ohroženi a jejichž počet navíc neustále narůstá. O chudé církvi lze však hovořit jen těžko. Pravý opak je totiž pravdou.

Milan KRAJČA


Zajímají-li vás další články v našem deníku, přečtěte si vše buď v tištěné podobě Haló novin (k zakoupení na stáncích), nebo v elektronické podobě na internetových stránkách www.publero.com.


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 40 hlasů.

Milan KRAJČA

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Z.LUDKA
2013-03-21 17:38
Církev parazituje na lidech,chce dostat to co jim nikdy nepatřilo v
Řecku je církev připravená dobrovolně poskytnout svůj majetek
vládě.Stejná církev a dva rozdílné přístupy.
2alsata
2013-03-21 16:57
Jakpak by se mohli ti čeští vymaštění špekouni nějakým způsobem
omezovat. Jejich hladovost a nenažranost je do nebe volající.
v.mihulka
2013-03-21 15:31
»Přál bych si, aby i celá církev byla církví chudých.« -- Potud
citát papeže. Jistě, přání to je pro mnohé
"chvályhodné". Bohužel, jak to už bývá, nakonec je všechno
jinak. Zůstane jen to Kristovo :" Blahoslavení chudí
duchem..."
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.