Ilustrační FOTO - Haló noviny

Rusnok: Návrat k vyšším úrokovým sazbám bude postupně pokračovat

Zvyšování úrokových sazeb lze očekávat i v příštím roce. Bude to ale pozvolný a dlouhodobý vývoj, uvedl na setkání lídrů českého exportu guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Prohlásil také, že aktuálně kurz koruny odpovídá výkonnosti české ekonomiky.

ČNB na počátku listopadu podruhé po ukončení kurzového závazku zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta. Rusnok tehdy uvedl, že rada ČNB může opět zvýšit úrokové sazby na jakémkoliv dalším měnovém zasedání, pokud to bude vyžadovat situace. Rada ČNB bude o nastavení měnové politiky letos ještě jednat ve čtvrtek 21. prosince.

Rusnok vyzdvihl, že ČNB byla třetí bankou po americkém Fedu a kanadské centrální bance, která zvýšila úrokové sazby. »Evropská centrální banka zatím od této (uvolněné měnové) politiky neustupuje... V tomto směru my tento vývoj předbíháme, považuji to za naši jistou výhodu. Tento trend bude pokračovat také v příštím roce, pokud se nestane nic mimořádného, co by bylo mimo naší prognózu. To znamená, že i v příštím roce lze očekávat postupný návrat k vyšším úrokovým sazbám. Já myslím, že to bude pozvolný a dlouhodobý vývoj,« uvedl guvernér.

Růst HDP je nad potenciálem ekonomiky

Upozornil také, že při dalším rozhodování bude bankovní rada brát v úvahu kurz koruny. »Kurz koruny určitě nelítá nikde v oblacích, pokud jde o obecnou výkonnost ekonomiky. A při rozhodování o sazbách budeme přihlížet i k tomu, jak se bude vyvíjet kurz, o tom není pochyb,« řekl. Kurz koruny od ukončení intervencí posílil o téměř šest procent. »Moje hodnocení je, že ta situace byla zatím pozitivní, že nedošlo k žádným dramatickým výkyvům a k něčemu, s čím by se naše hospodářství nemohlo vyrovnat,« dodal Rusnok.

Celkově česká ekonomika podle guvernéra nevykazuje žádné výrazné nerovnováhy v klíčových makroekonomických indikátorech. Růst hrubého domácího produktu, který se letos odhaduje na zhruba 4,5 %, je ale podle něj nad potenciálem ekonomiky.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.5, celkem 11 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.