Ilustrační FOTO - Pixabay

Tržby se zvyšují i díky rostoucím maržím

Tržby v maloobchodě v říjnu podle včera zveřejněných informací Českého statistického úřadu vzrostly meziročně o 6,3 procenta. Růst byl ale podle statistiků výrazně ovlivněn vyšším počtem pracovních dní proti říjnu loňského roku, kdy jich bylo o dva méně.

Tržby za pohonné hmoty se zvýšily o 8,9 %, za nepotravinářské zboží o 8,5 % a za potraviny o 2,1 %.

Nejvyšší tempo růstu opět vykázal internetový a zásilkový prodej (o 20,4 %). »Zájem spotřebitelů pocítili především prodejci elektroniky, vybavení pro domácnosti a opět i – sic dražších – potravin. Stagnovaly naopak tržby obchodů s oblečením a obuví, což docela zapadá do logiky jejich cenové politiky. V těchto měsících obvykle s novým sezónním zbožím zvyšují ceny, a tak si zákazníci raději vyčkají na pozdější slevy. Nebo o to raději přesunou své nákupy na internet,« uvedl pro Haló noviny analytik ČSOB Petr Dufek.

Prodej ve specializovaných prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením vzrostl podle ČSÚ o 11,5 %, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 8,3 %, s výrobky pro domácnost o 8,2 % a s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím o 5,7 %. Naopak prodej oděvů a obuvi stagnoval (růst o 0,1 %). Ve specializovaných prodejnách potravin se pak tržby zvýšily o 6,5 % a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o 1,8 %.

Podle Dufka více než šestiprocentní nárůst svědčí o tom, že letošní rok bude pro obchodníky rekordním. »Nejenom díky tržbám, ale nejspíše i díky maržím. Ceny v obchodech rostou, zatímco koruna posiluje vůči euru o šest procent, vůči dolaru dokonce o šestnáct. Překvapit by proto neměly ani rekordní nákupy na zahraničních eshopech, které se tím stávají o to atraktivnějšími a z pohledu nákladů na dodání zboží navíc často i výhodnějšími oproti těm tuzemským,« doplnil analytik.

Cenový deflátor (poměr vývoje cen a tržeb) ke stejnému období předcházejícího roku bez vlivu daně z přidané hodnoty činil v říjnu podle statistiků 102 % a byl ovlivněn zejména vyššími cenami potravin, farmaceutického a zdravotnického zboží a pohonných hmot. Naopak ceny klesly v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci, s oděvy a obuví a s potřebami pro domácnost.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se zvýšily meziročně o 8,5 %, v tom za opravy motorových vozidel o 12,1 % a za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů o 7,8 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.8, celkem 11 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.