Chadídža Ismailová. FOTO - wikimedia commons

Alternativní Nobelovy ceny

Za jejich boj za spravedlnost, ochranu životního prostředí a mír ocenili ve Stockholmu aktivisty z Indie, Ázerbájdžánu, Etiopie a Spojených států.

Takzvané alternativní Nobelovy ceny si ale na slavnostní ceremonii mohli převzít jen tři ze čtyř oceněných. Novinářce Chadídže Ismailové úřady zakázaly z Ázerbájdžánu vycestovat, informovala agentura DPA.

Kromě Ismailové, která píše o korupci ve své zemi, alternativní Nobelovy ceny letos dostali také indický právník Colin Gonsalves a Etiopanka Jetneberš Nigussieová. Čestné ocenění obdržel americký právník Robert Bilott. Ázerbájdžánka, Ind a Etiopanka si mezi sebe rozdělí částku tři miliony švédských korun (8,2 milionu korun), kterou je cena dotována.

Ismailová, která byla v minulých letech vězněna, byla oceněna za investigativní články odkrývající korupci v nejvyšších kruzích v Ázerbájdžánu. Za obhajobu práv nejzranitelnějších občanů své země byl oceněn indický právník Gonsalves. Zastupuje například 6000 rohingských uprchlíků, kterým hrozí deportace zpět do Barmy, kde čelí pronásledování. Gonsalves rovněž v uplynulých letech reprezentoval organizace bojující proti dětské práci či rolníky ve sporech se soukromými firmami o půdu.

Slepá etiopská právnička Nigussieová se vyznamenala svým bojem proti diskriminaci postižených lidí v rozvojových zemích a úsilím o jejich integraci do společnosti.

Americkému právníkovi Bilottovi, který dostal čestné ocenění, se počátkem letošního roku podařilo vyhrát devatenáctiletý právní spor s americkým chemickým gigantem DuPont. Bilott ve sporu zastupoval asi 70 000 Američanů, jejichž pitná voda byla kontaminována perfluorooktanoátem amonným (APFO), který způsobuje dýchací choroby a rakovinu.

Alternativní Nobelovy ceny (oficiálně zvané Right Livelihood Awards) se udílejí od roku 1980 na popud německo-švédského filantropa Jakoba von Uexkülla. Oceňováni jsou lidé a organizace za zásluhy o spravedlnost, mír a životní prostředí. Peníze provázející ocenění nemůže žádný z laureátů použít pro osobní účely, ale musí je investovat do činnosti, za kterou byl oceněn. Alternativní Nobelovy ceny jsou také do jisté míry vnímány jako kritika tradičních Nobelových cen.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.9, celkem 11 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2017-12-07 12:05
Jen aby se z této ceny nestal časem stejný trhací kalendář, jak z té
"originál" nobelovy Ceny míru, která by občas měla mít
podobu šoulku dynamitu se zapáleným doutnákem.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.