Donald Trump hovoří během kampaně v Arizoně. FOTO - wikimedia commons

Zákulisí kampaně

Loňské tažení Donalda Trumpa do Bílého domu provázely vulgární výpady vůči spolupracovníkům, neustálé soupeření uvnitř volebního týmu a hromady pokrmů z řetězců rychlého občerstvení.

Píší to bývalí Trumpovi poradci a autoři nové knihy Let Trump Be Trump (Nechte Trumpa být Trumpem), která první prosincové úterý vstoupila do prodeje. Podle deníku The Washington Post není na jejich stránkách nouze o »surrealistické« momenty.

Autory publikace s podtitulkem »zákulisní příběh jeho (Trumpova) vzestupu do prezidentského úřadu« jsou bývalí manažeři kampaně Corey Lewandowski a David Bossie. Oba prý během kampaně zažili »momenty, kdy chtěli vzít padáky a vyskočit z Trump Force One«, jak nazvali letadlo volebního týmu. O svém bývalém šéfovi píší oba muži s obdivem, kniha ale kampaň zobrazuje jako horečné snažení týmu převážně nezkušených poradců potácejícího se od krize ke krizi, přičemž poradci si musejí za běhu zvykat na zálibu jejich politicky nevyzrálého kandidáta v neočekávaných a výbušných výrocích, píše Washington Post.

»Dříve nebo později se každý, kdo pracuje pro Donalda Trumpa, setká s nějakou jeho stránkou, která vás přinutí zamyslet se nad tím, proč jste vlastně to místo vzali... Režim, do kterého přepne, když věci nejdou podle jeho představ, budí dojem frontálního útoku; většinu nejdrsnějších mužů a žen by to rozbilo na padrť,« napsali autoři.

Jedna pasáž popisuje výměnu názorů mezi Trumpem a manažerem jeho týmu Paulem Manafortem poté, co Manafort údajně naznačil, že by Trump měl omezit účinkování v diskusních pořadech v televizi. »Řekl jsi, že bych v neděli neměl chodit do televize? Půjdu do televize, kdykoli se mi k**va zatraceně zachce, a ty o mě už neřekneš ani jedno pos**ný slovo!« reagoval podle Lewandowského Trump.

Podle autorů od svých zaměstnanců Trump vyžadoval neustálé stoprocentní nasazení, což pocítil i samotný Lewandowski, který byl nakonec z týmu vyhozen několik měsíců před volbami. Jednou byl prý tak nemocný, že v letadle Trump Force One při práci usnul. Trump jej probudil se slovy: »Corey, jestli to nezvládáš, seženeme si někoho jiného.«

Výrazným motivem je také Trumpův jídelníček, který údajně při leteckých přesunech sestával výhradně z nabídky fast-foodových řetězců McDonald's, KFC a pizzy. Autoři uvádějí, že logistika a načasování Trumpova stravování byly »stejně důležité« jako kterýkoli jiný aspekt jeho cesty do Bílého domu. Trumpa prý musela při každém odletu z předvolebních mítinků v letadle čekat obří horká porce fast-foodu. Jedním ze zásadních momentů poslední kampaně bylo zveřejnění nahrávky ze zákulisí televizního pořadu Access Hollywood, na které se Trump chlubí nevhodným chováním vůči ženám. Na následné krizové poradě volebního štábu údajně bývalý personální šéf Bílého domu Reince Priebus Trumpovi doporučoval odstoupit, jinak jej čeká »nejhorší volební prohra v amerických dějinách«.

»Tak zaprvé, vyhraju,« reagoval podle nové knihy Trump. »A zadruhé, jestli mě republikánská strana opustí, tak vás všechny potopím s sebou. Ale já neprohraju.«

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2017-12-08 00:20
Neskutečně sebevědomý, sebestředný, neomylný, bezohledný, prolhaný
i agresivní, vše co platí pro USA jako stát a je cílevědomě
pěstováno, u jeho občanů, se musí vyskytovat i u prezidentského
kandidáta, aby měl vůbec šanci na vítězství. Ať se jmenuje tak nebo
onak, a je z takové nebo onaké politické strany.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.