Ilustrační FOTO - Haló noviny

Hrad i parlament budou mít víc peněz

Sněmovna má mít v rozpočtu na příští rok o 89 milionů korun víc než letos, Senát o 32 mil. víc. Dolní komora má hospodařit s částkou 1,328 miliardy Kč, Senát s 589 mil. Kancelář prezidenta republiky (KPR) bude mít 475 mil. Kč, což je zhruba o 38 mil. víc, než dostala letos.

Jejich rozpočty doporučil schválit sněmovní rozpočtový výbor.

Návrhy rozpočtů těchto kapitol schválil výbor už letos v květnu. Podle zákona o rozpočtových pravidlech schvaluje tyto návrhy výbor a vláda je pak převezme do návrhu celého rozpočtu. Nyní se k nim výbor vrátil v rámci projednávání celého návrhu státního rozpočtu.

Jednání výboru bylo trochu atypické. Vzhledem ke zkrácení lhůt pro projednání státního rozpočtu, si mnozí poslanci, kteří jsou členy několika výborů, trochu zasportovali - přebíhali podle programu mezi jednotlivými výbory. Někdy nedoběhli. »A tak se stalo, co asi málokdo očekával. U kapitoly Český statistický úřad nebylo přijato usnesení. Byť jsme byli usnášeníschopní, vedoucí vládnoucí strana ANO neměla ve výboru momentálně dostatek poslanců pro schválení dané kapitoly. Ostatní kapitoly už si ANO ohlídalo,« sdělila předsedkyně výboru Miloslava Vostrá Haló novinám s tím, že do budoucna se předsedové výborů domluví, kdy bude který zasedat, aby poslanci nechyběli na jednom, druhém, případně třetím, jehož jsou členy.

Rozpočet KPR zahrnuje vedle samotné prezidentské kanceláře příspěvkové organizace Správa pražského hradu a Lesní správa Lány. Samotná kancelář bude mít na výdaje přes 117 mil. Kč. Na plat prezidenta je vyčleněno 3,032 mil. Kč a na náhrady výdajů spojených s prezidentskou funkcí 2,822 mil. Kč. Správa Hradu dostane na investice téměř 42 mil. Kč. Nejvyšší podíl si vyžádá rekonstrukce rezidence v Královské zahradě - 38,5 milionu korun. Na opravy břehů Klíčavské přehrady v lánské oboře, které ohrožuje eroze, by mělo jít 110 milionů korun.

Posílí rozpočty obou komor

Navýší se i rozpočet sněmovny. Nejvyšší podíl na růstu výdajů má odchodné poslanců, což je 48,5 mil. Kč. Nárůst platů poslanců si vyžádá dalších 15 milionů a zvýšení paušálních náhrad víc než pět milionů. Na platy poslanců se počítá s částkou 231 milionů. Na investice má dolní komora 40 milionů a investovat bude mj. do výpočetní techniky a lepší kybernetické bezpečnosti. Sněmovna však i ušetřila – třeba zhruba tři miliony tím, že nemusí platit parkovné za zrušené parkoviště na Malostranském náměstí. Kvůli zvýšení platů však požaduje víc peněz od eráru.

Do rozpočtu Senátu na příští rok se také promítlo zvýšení platů ústavních činitelů. Příští rok se navíc bude volit třetina Senátu, proto bylo nutné počítat i s odchodným, je na něj vyčleněno 12,6 mil. Kč. Peníze si vyžádají i platy senátorů při překrývání jejich mandátů. Celkem je na platy senátorů určeno 93 milionů.

Nejen zástupci parlamentních komor, prezidentské kanceláře či třeba ministerstva financí poukazovali při jednání ve sněmovních výborech na to, že jejich rozpočty nepočítaly se zvýšením platů. Každý zástupce rozpočtové kapitoly, který přišel obhajovat rozpočet svého úřadu, zmínil požadavky na růst peněz kvůli zvýšení platů. »Usnesení vlády navýšilo tarify, platy poté, co návrh státního rozpočtu odešel do sněmovny a už do něj nebylo možné zasahovat. Je na nás, aby bylo usnesení vlády naplněno. Stane se tak pozměňovacím návrhem, který půjde z rozpočtového výboru, peníze se v rozpočtu najdou,« řekla našemu listu Vostrá.

Při projednávání kapitol měl nejvíc otázek zástupce Pirátů. Přestože na všechny dostal odpovědi, Piráti jako jediní nepodpořili žádnou z kapitol, ani tu, která poslancům zajišťuje výši platů, paušálních náhrad, financování asistentů atd.

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2, celkem 26 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.