Ilustrační FOTO - Pixabay

Zemědělský výbor chce o miliardu zvýšit dotace

Sněmovní zemědělský výbor žádá o zvýšení národních dotací na příští rok o miliardu korun. Pozměňovací návrh k vládou schválenému návrhu přednesl Karel Tureček (ANO). Rozpočet národních dotací ve výši 2,05 mld. Kč schválila Sobotkova vláda na svém posledním jednání.

Záměr výboru směřuje k nové sněmovně a potenciálnímu budoucímu ministrovi zemědělství menšinové vlády ANO Jiřímu Milkovi. Vláda loni schválila návrh na čerpání národních zemědělských dotací v hodnotě 2,8 mld. Kč, meziročně to bylo o 560 milionů více. V plánu na rok 2018 se pak dotace snížily, meziroční porovnání je však problematické, protože některé programy se přeřadily do jiného dotačního systému. Podle Turečka se však letos nakonec čerpalo víc, což se podle něj zjistí z přesného rozpisu dotací během následujících 14 dní. Podle něj bylo vyčerpáno 3,6-3,8 mld. Kč. Výši dotací na příští rok v hodnotě 2,05 miliardy, kterou odsouhlasil Sobotkův kabinet, označil za dramatický propad. Snaha zemědělského výboru je pak podle něj stabilizací reálných výdajů.

Ilustrační FOTO - Haló noviny

Výdaje na dotace si výbor nepřeje brát z jiných rozpočtových kapitol, ale z vnitřních zdrojů ministerstva. O tom, do jakých jednotlivých programů by měl stát peníze dát, by si mělo rozhodnout ministerstvo zemědělství, vedené již novým ministrem. Největší část peněz z národních dotačních titulů - 600 mil. Kč - plánovalo ministerstvo dát podle schváleného materiálu do fondu na tlumení nákaz. Národní dotační programy tvoří jen část podpor, každoročně dostávají zemědělci okolo 32 mld. Kč z evropských zdrojů, další peníze ještě z tzv. Programu rozvoje venkova. Z něj mohou čerpat do r. 2020 téměř 97 mld. Kč. Podíl českého rozpočtu na programu je 35 %, zbytek jsou evropské zdroje.

Jedním ze zvolených místopředsedů zemědělského výboru se stal Pavel Kováčik (KSČM).

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.2, celkem 5 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.