Hovoří ředitel Slovenského domu Vladimír Skalský, po jeho pravici prof. Jan Rychlík, Michal Macháček a dr. Vojtech Čelko. Vlevo velvyslanec Slovenské republiky Peter Weiss.

První ucelená monografie o Gustávu Husákovi

Svou první velkou historickou knihu nazvanou Gustáv Husák, která komplexně pojímá životní cestu někdejšího slovenského a čs. politika, bývalého generálního tajemníka ÚV KSČ a prezidenta ČSSR, představil ve Slovenském domě v Praze 31letý historik Michal Macháček.

Osobnosti Gustáva Husáka (1913-1991) se věnoval systematicky devět let v bakalářské, diplomové a dizertační práci. Jeho velké zaujetí pro téma ocenili školitel profesor Jan Rychlík, slovenský velvyslanec Peter Weiss i další účastníci slavnostního křtu knihy, mezi nimiž byli například profesoři Oskar Krejčí a Vilém Prečan. Macháček hovořil s bezpočtem Husákových souputníků, členy jeho rodiny, historiky a archiváři. »Práce mi dala příležitost potkat celou řadu skvělých lidí, navázat velmi pěkné vztahy,« uvedl. Jak poznamenal Rychlík, »učedník předčil mistra«, protože Macháček dokázal maximálně vytěžit české, slovenské a ruské archivy, v nichž nalezl i dosud nepublikované prameny.

Autora zaujala mnohovrstevnatost Husákovy osobnosti i jeho dramatické životní peripetie. Husák byl mj. devět let vězněn (1951-1960), přičemž věznění snášel s neobyčejnou nezlomností, poté završenou rehabilitací a návratem na politické výsluní. »Dožil se na sklonku života restaurace režimu, proti kterému celý život bojoval. A v tom spočívá jeho tragédie,« řekl v diskusi nad knihou autor.

Weiss vyzdvihl, že »generační odstup a široká heuristická základna autora umožnily, aby český čtenář získal syntetický pohled na Gustáva Husáka, který byl nesporně talentovaným politikem«. Podle něho se ke knize »budeme vracet, když budeme chtít pochopit některá rozhodnutí, která dolehla do našich životů«.

Rozsáhlou publikaci, která čítá 630 stránek a nabízí bohatý faktografický materiál, vydalo nakladatelství Vyšehrad.

(mh)

Audio na www.iHalo.cz

FOTO – Haló noviny/Radovan RYBÁK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.6, celkem 22 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


antal
2017-12-07 12:58
Prezentácia knihy sa koná tiež dnes v Bratislave.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.