Ilustrační FOTO - Pixabay

Stamiliony v kufrech

Brazilská prokuratura obvinila bývalého šéfa pravicového kabinetu prezidenta Michela Temera z praní špinavých peněz. Exministr Geddel Vieira Lima se stal jedním ze symbolů korupční kauzy hýbající nevyššími politickými funkcemi v zemi poté, co u něj policie objevila hotovost ve výši 51 milionů realů (345 milionů Kč).

Generální prokurátorka Raquel Dodgeová v úterý vznesla vůči někdejšímu důvěrnému Temerovu spolupracovníkovi obvinění z praní špinavých peněz a zločinného spolčení. Spolu s ním byla obviněna jeho matka a bratr a tři další lidé. Kauzou se bude zabývat nejvyšší soud. Podle Dodgeové může část nalezených peněz pocházet od stavební firmy Odebrecht, kolem níž se točí masivní korupční aféra, kvůli které byla obviněna řada předních brazilských politiků včetně předních představitelů Temerovy Strany brazilského demokratického hnutí (PMDB). Sám Temer v srpnu a v říjnu v parlamentu úspěšně čelil hlasováním o svém dočasném odvolání, které by umožnilo hlavu státu soudit kvůli obvinění z korupce.

Lima na svou funkci rezignoval loni v listopadu, kdy se objevilo podezření, že zneužil své postavení v kauze, do níž byl podle brazilských médií zapleten i prezident. Šlo o plánovanou výstavbu obytného domu ve městě Salvador, kde si Lima koupil byt a údajně se snažil tlačit na ministra kultury, aby přes nesouhlas památkářů stavbu povolil. Letos v září u něj policisté při razii našli zmíněnou hotovost ukrytou v kufrech a papírových krabicích. Společnost Odebrecht loni souhlasila se zaplacením rekordní pokuty 3,5 miliardy dolarů brazilským, švýcarským a americkým úřadům poté, co přiznala, že dala celkem 788 milionů dolarů vysokým funkcionářům a politickým stranám v různých zemích latinskoamerického regionu s cílem zajistit si kontrakty.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2, celkem 6 hlasů.

redakční zpráva

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.