U koho je začátek?

S překvapením jsem poslouchal některé argumenty zástupců pravicových stran, které si říkají demokratické, proč se s takovým odporem staví k průběhu prvních zasedání v Poslanecké sněmovně. Ne že bych byl nadšencem pro Babišovo ANO, ale volby hnutí vyhrálo, i když nadšení pro to může být malé, nebo dokonce vůbec žádné. Je to bohužel tak a změnit to mohou jen nové volby, a do těch se hrnout v krátké době po těch současných je nesmysl. Oni »demokraté« se zmínili nejen o stále stejných důvodech, počínaje Babišovým Čapím hnízdem, až po údajnou »spolupráci« s komunisty a okamurovci, jíž, podle nich, potvrzují dosavadní shodná hlasování ve sněmovně. Jako příklad byla uváděna volba předsedy sněmovny, předsedy mandátového a imunitního výboru a místopředsedů, abych uvedl hlasování posloupně. K tomu a k dalším podobným »perlám« z Kalouskovy dílny a k jeho jiným nápadům jsme se vyjádřili už vícekrát.

Novějšího data je další »argument«. Prý vadí, tedy pravici od ODS po Starosty, nárůst administrativy, tedy zvyšující se počty úředníků ve státní správě, jež prý způsobila minulá vláda, jejíž součástí bylo ANO. Tento »argument« mi vzal dech. Jen jsem si v duchu promítl minulost a musel se zeptat, kde byly zmíněné strany, když »z pár« zaměstnanců městských, okresních, krajských národních výborů se vytvářely velké úřady nově vzniklých a vznikajících krajských, městských a zčásti i obecních úřadů? Nebyly náhodou ve vládách, které tyto úřady vytvářely? V předlistopadové minulosti se mnohé řešilo na národních výborech, administrativa proti dnešku byla relativně malá. Dnes bez »papíru« se nenechá úřadovat, i když papírem myslím třeba počítač. Všechno je pokryto, všechno je sledováno. Vznikly úřady práce, finanční úřady, jejichž agendy se patřičně rozšířily, aby i v každém městě s rozšířenými pravomocemi nabraly místní úřady a tyto další úřady nové desítky zaměstnanců, a dokonce zabraly nové budovy. Znám jedno město, kde v oné předlistopadové minulosti k vykonávání agend stačila dvě patra průměrně velké kancelářské budovy. Dnes další dvě budovy komplet slouží úředníkům. Úřaduje se, úřaduje a pomáhá i technika, kterou dřívější úředníci neměli. A kdo u toho tehdy byl? Nechci omlouvat předchozí vládu, nebyla výjimkou, navíc ještě před volbami přidala úředníkům na větší mzdy, protože jinak by mohli volit jinak, než si strany ovládající ministerstva představovaly, ale hlavní nárůst administrativy padá na ODS, KDU-ČSL, TOP 09 se Starosty, a všelijaké ty pravicové strany na jedno použití.

Myslí si, představitelé »demokratů«, že nikdo nemá paměť? Neměli by raději zpytovat svědomí a vymyslet si jiné argumenty? Ale to by museli chtít rozbourat systém, který ke skutečné demokracii má daleko a který by nepotřeboval takové množství byrokratů sloužících od počátku, tedy od Listopadu, jejich záměrům.

Otakar ZMÍTKO


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.4, celkem 62 hlasů.

Otakar ZMÍTKO

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2017-12-07 12:15
Když opomenu KSČM, což u autora článku předpokládám, tak kdo by byl
vlastně volební "výhrou" pro národ? ANO ani SPD ne, tak
ČSSD, ODS, KDU, TOP09 nebo STAN? Kdo se vyjádří polopatě je
zavrženíhodný populista a kdo ne, tak potom se většinou všichni
diví, když se ta jejich "nepopulistická" politika ukáže v
praxi.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.