Škola, start do života

Na program jednání se v mnoha krajích dostává rušení středních škol nebo slučování odborných škol a učilišť. Hodnocení stavu středního školství po odborné stránce hovoří o nepříliš vysoké úrovni a přetlaku počtu škol. Dlouhé a bezvýsledné diskuse je ovšem nezachrání. Vládní představitelé hovoří o tom, že školství je jejich prioritou. Jedná se však naopak o neřešený problém, který se neustále prohlubuje. Některé střední a odborné školy se ocitly na jakémsi celostátním seznamu ohrožených škol. O které školy jde a k čemu je tento seznam dobrý, vlastně nevíme. Slučování škol působí problémy pedagogům, studentům i krajům. Je to však ještě ta lepší varianta. Vznik mnoha soukromých středních škol způsobil, že najednou nemají jejich zakladatelé peníze a chybí i studenti. Zpřísnění pravidel při jejich vzniku je bezpodmínečně nutné.

Na straně druhé bychom se měli zasadit o vznik nových učilišť, která by vyplnila vakuum, jež způsobilo jejich překotné rušení. Chybí nám obory, které potřebuje urychleně průmysl. Majitelé podniků by se měli zamyslet nad jejich podporou. Jinak totiž budou své zaměstnance hledat v zahraničí, a to je špatné a krátkozraké řešení. Již základní školy musí podchytit zájem dětí o budoucí profese. Je třeba je seznámit s možnostmi, které mohou využít. Stabilizace odborných dělnických profesí znamená součinnost ministerstva školství, průmyslu i podniků. Náprava nebude jednoduchá, je to běh na dlouhou trať.

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu KSČM


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.1, celkem 10 hlasů.

Pavel KOVÁČIK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.