Ilustrační FOTO - Haló noviny

Ceny osobních aut letos výrazně rostou

Ceny nových osobních aut na českém trhu se letos zvýšily o dvě až pět procent a podobným tempem porostou i v příštím roce. Nabídkové ceny ojetin letos vzrostly až o 20 %. Vyplývá to z údajů analytických firem a obchodníků.

Podle člena automobilové expertní skupiny PwC Vojtěcha Opleštila spotřebitelské ceny rostou v rámci celé ekonomiky velmi rychle od druhé poloviny minulého roku. »A přestože ceny nových ani ojetých vozidel nepatří mezi hlavní přispěvatele inflace, rostou průměrně v rozmezí dvou až pěti procent. Větší nárůsty lze zaznamenat u ojetých vozidel,« řekl.

Na úrovni jednotlivých značek pak o ceně rozhoduje poptávka po konkrétních modelech nejen v ČR, ale i z jiných trhů, které pak ovlivňují využití kapacit automobilek. Obecně automobilky využívají rostoucích příjmů domácností i firem a snaží se ceny zvyšovat.

Například Škoda Octavia, která je u nás nejprodávanějším modelem, zdražila podle serveru Vybermiauto.cz meziročně s benzinovými motory o 10 000 korun a s turbodiesely o 15 000 Kč. Nejlevnější model Octavia 1.0 TSI Active nyní podle ceníku stojí 417 900 Kč. Naftový Superb podražil o 33 000 Kč, benzinový o 27 000 Kč.

Brzdou sílící koruna

Postupný nárůst cen podle Petra Knapa z EY ČR alespoň částečně brzdí posilující koruna. »Globální poptávka je velmi silná, český trh rychle roste a oblíbené modely se potýkají s prodlužujícími se dobami dodání. Jednou z reakcí automobilek je navyšování cen, toho využívají zejména při faceliftu nebo uvedení nového modelu. Také se častěji setkáváme s tím, že automobilky již nenabízejí holé vozy, ale i nejnižší výbavové varianty již mají slušnou doplňkovou výbavu, která logicky navyšuje cenu,« uvedl Knap.

Přitvrzující regulace a požadavky na technologické vybavení vozů budou podle expertů tlačit ceny spíše nahoru. »Průměrné ceny nových vozů pak dále bude navyšovat postupně rostoucí podíl elektromobilů, které jsou v pořizovacích cenách dražší než vozy se spalovacími motory. Nicméně předpokládáme, že elektromobily začnou cenovou hladinu v ČR významněji ovlivňovat nejdříve v horizontu dvou až tří let,« dodal Knap.

Ojetiny zdražují ještě rychleji

U ojetých aut nabízených v bazarech nebo přes inzerát byl nárůst ceny ještě výraznější. Proti přelomu loňského a letošního roku se do listopadu cena zvýšila o pětinu na téměř 210 000 Kč. Svou roli podle zástupců největší sítě autobazarů AAA Auto hrálo to, že se na trhu nabízí mladší ojetiny. Jejich průměrné stáří pokleslo o tři čtvrtě roku na 9,2 roku.

Od ledna do listopadu se v ČR prodalo rekordních 251 628 nových vozů, což je o šest procent více, než ve stejném období loni.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2, celkem 6 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.