Ilustrační FOTO - Pixabay

Růstu tuzemského průmyslu úzce souvisí s výkonem německého. Stavebnictví přežívá

Průmyslová výroba v říjnu podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla o 10,5 procenta. Stavební produkce se zvýšila o 5,9 %.

Pozitivní vliv na růst měla podle statistiků i skutečnost, že říjen letošního roku měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o dva pracovní dny více. »Po zohlednění tohoto efektu činil říjnový růst průmyslu 5,3 %, což je jen nepatrně pod průměrem letošního roku,« upozornil analytik ING Bank Jakub Seidler. Průmyslová výroba podle něj sice byla v souladu s tržním očekáváním, vývoj zpracovatelského sektoru však skončil za celoročním průměrem. »Nižší dynamika může souviset se slabším výkonem německého průmyslu, který v říjnu také skončil za odhady trhu,« dodal analytik.

K meziročnímu růstu průmyslu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu a výroba elektrických zařízení. Produkce naopak klesla v opravách a instalacích strojů a zařízení, výrobě usní a souvisejících výrobků a výrobě základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách vzrostly meziročně o 8,7 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily o 9,2 % a domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, vzrostly o osm procent.

Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích se zvýšila meziročně o 10,3 %. Nových zakázky ze zahraničí přibylo o 9,1 % a tuzemských o 12,7 %.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu vzrostl meziročně o dvě procenta. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda pak podle statistiků činila 31 211 Kč. »Firmám sice chybí stále více zaměstnanců a jejich nedostatek je dnes už hlavní překážkou pro rychlejší expanzi vlastně nejenom tohoto odvětví, nicméně růst mezd zatím neakceleruje. Zpomalení, které naznačila už data za třetí kvartál je vidět i na říjnových číslech statistického úřadu, podle kterých se meziroční mzda v říjnu zvýšila o 7,1 %,« uvedl pro Haló noviny analytik ČSOB Petr Dufek.

Bytů se pořád staví málo

Stavební produkce by po očištění o vliv počtu pracovních dnů podle statistiků vzrostla jen o 3,2 %. Produkce v pozemním stavitelství se bez očištění zvýšila meziročně o 7,5 %, inženýrské stavitelství vzrostlo o 2,4 %. »I když jsou tato čísla na první pohled příznivá, nelze si nevšimnou stále zaostávajícího inženýrského stavitelství, které je do černých čísel vlastně dostalo jen díky vyššímu počtu pracovních dnů. Stavebnictví tak i nadále zůstává v režii pozemního stavitelství, které zažívá boom díky vysoké poptávce po nemovitostech – ať už těch bytových nebo těch komerčních,« uvedl Dufek.

Stavební úřady v říjnu vydaly 7755 stavebních povolení, meziročně o 4,6 % více Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 36,9 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím minulého roku vzrostla o 50,6 %.

»Asi pozitivně bychom mohli hodnotit nárůst výstavby nových bytů, nicméně když se podíváme na absolutní čísla, tak pro přílišný optimismus není příliš důvod. Dvojciferný nárůst vychází především ze skutečnosti, že loňský srovnávací základ byl opravdu hodně nízký, takže relativní čísla vypadají lépe než ta absolutní,« uvedl Dufek.

Počet zahájených se podle ČSÚ zvýšil o 30,2 % na 2829 bytů, počet dokončených bytů naopak klesl o 25,6 % na 2340 bytů.

»Aktuální deficit bytů na trhu takové tempo výstavby rozhodně nespasí, a tak lze čekat další nárůst cen nemovitostí, který je už tak rekordní – nejen v našich končinách, ale i ve srovnání s celou EU,« dodal analytik ČSOB.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v říjnu 2017 meziročně snížil o jedno procento. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců podle statistiků vzrostla o 9,1 % na 35 752 Kč.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.