Dosavadní vicepremiér a ministr financí Mateusz Morawiecki. FOTO - wikimedia commons

Morawiecki umí jazyky, stal se premiérem

Beata Szydlová v čele polské vlády končí, novým premiérem se stal dosavadní vicepremiér a ministr financí Mateusz Morawiecki.

Uvedla to mluvčí vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), jejíž politické špičky a následně i poslanecký klub se ve čtvrtek večer sešly ve Varšavě, aby projednaly změny ve vládě. Szydlová má podle dosud nepotvrzených informací médií zůstat ve vládě jako její místopředsedkyně.

Morawiecki má plnou podporu šéfa Pis Jaroslawa Kaczyňského, zatímco Szydlová jeho plnou důvěru postrádala, napsala agentura Reuters s odvoláním na analytiky. Podle zdrojů serveru Politico Kaczyňski o výměně na postu předsedy vlády uvažoval od pondělního stranického mítinku. Bývalý úspěšný bankéř Morawiecki vládnoucí cizími jazyky »bude lepším partnerem pro ostatní lídry EU než Szydlová«, dodal web.

Rekonstrukci kabinetu podle televize TVN 24 vysvětlila mluvčí tím, že mezinárodní a domácí situace představují »trošku jiné výzvy«, což vyžaduje »změny nejen ministrů, ale i vedení vlády«. O jaké výzvy jde, nevysvětlila. Reuters v této souvislosti zmiňuje přípravu strany na nadcházející sérii voleb: příští rok se uskuteční místní volby, v roce 2019 parlamentní a v roce 2020 prezidentské.

Ve čtvrtek ráno Szydlová s přehledem ustála hlasování o nedůvěře vyvolané opozicí, jen aby ji poté vlastní strana požádala o rezignaci. Stranický lídr Kaczyňski jí po hlasování políbil ruku a tváře a předal jí velkou kytici, ale o osm hodin později se vedení strany, jím svolané, rozhodlo, že pro ni nastal čas odejít, komentoval vývoj server Politico. O vyhození Szydlové se ale spekulovalo již od začátku týdne.

Podle TVN 24 byl Morawiecki pověřen funkcí hned, aby nová vláda mohla získat důvěru parlamentu příští týden v úterý. Další změny ve vládě se mají podle serveru Onet.pl odehrát až příští měsíc.

Před sídlem parlamentu a před centrálou PiS demonstrovalo několik stovek přívrženců opozice, kteří se domáhali zachování nezávislosti soudů a skandovali hesla typu »Chceme právo a spravedlnost!« Podle listu Gazeta Wyborcza došlo k potyčkám s policií.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.