Ilustrační FOTO - Pixabay

Zvíře není dárek pro jeden okamžik

Přejí si vaše děti k Vánocům pejska, kočičku, křečka, morče či jiného domácího mazlíčka? Rozhodli jste se, že jejich přání splníte? Vidět radost v očích svých potomků, které jsou nadšené z nového čtyřnohého přítele, je určitě krásný pocit, nicméně jde o živý dárek, který nejde jen tak vrátit. Jeho pořízení by tak každý měl dobře zvážit.

Ne vždy totiž sliby našich dětí, jak se budou o své zvířátko starat, vydrží i po Vánocích. Přitom jde o závazek na několik let dopředu. Zvíře není dárek pro jeden okamžik.

Do obchodů se po Vánocích vracejí zpět asi čtyři procenta prodaného zboží, které se jako vánoční dárek nesetkalo se zájmem obdarovaného. Živý dárek však tak lehce vrátit nelze. Co ale se zvířátkem, o které již po Vánocích nikdo nejeví zájem a pro rodiče znamená jen starost navíc?

V lepším případě takový dáreček končí v útulku, v tom horším ho noví majitelé vyhodí někde u cesty nebo v lese. Tam ho nechají na volno, což je ta lepší varianta, protože psa většinou někdo najde a dá ho do útulku. Uvazují je ale také přímo u stromu, což někdy pes nepřežije.

I když trend odložených vánočních zvířat klesá, v únoru a březnu se většina útulků začne plnit. V České republice každoročně končí v útulcích více než tři tisícovky psů.

Zvíře jako zdroj alergenů

Pořízení čtyřnohého mazlíčka může znamenat i další problém. Ze zvířátka se v těch lepších případech, kdy se stane platným členem rodiny, může stát i příčina každodenního utrpení v podobě alergie.

»Alergie se může projevit v jakémkoliv věku. Alergiky nejvíce trápí podrážděná sliznice nosu, vedle rýmy se potýkají se svěděním nosu, kýcháním. Ucpaný nos může způsobit také bolesti hlavy. S rýmou se vyskytují také dýchací potíže - kašel, v horších případech astma. Typické je hvízdání v průduškách, pokašlávání a tvorba hustého hlenu. Častým znakem je také zánět očních spojivek, doprovázený slzením očí. Z kožních reakcí je nejčastějším příznakem nepříjemná vyrážka,« říká Josef Volný, vedoucí lékař z polikliniky Zelený pruh.

Alergie se může projevit třeba až za několik týdnů. Spousta lidí si však při pořízení nového přírůstku do rodiny dopředu neověřuje, zda na něj nejsou alergičtí.

Hlavní alergeny: moč, sliny, šupiny

»Zvířata, a to nejen domácí, jsou zdrojem často velmi agresivních alergenů. Lidé se mylně domnívají, že hlavním zdrojem alergenů jsou jejich chlupy,« dodal Volný. Zároveň vysvětlil, že zvířecí alergeny jsou obsaženy v moči - kočka, pes, malá laboratorní zvířata, ve slinách - pes, kočka, kůň, morče, křeček, v krevním séru, v kožních šupinách – plazi a ve žlázových výměšcích - holubi. U exotických ptáků vzbuzují alergickou reakci roztoči z peří. »Zvířecí alergeny na rozdíl od roztočových mohou dlouhou dobu setrvávat ve vzduchu, protože jsou lehké. Mohou tak být ve vlasech a v šatech zaneseny i do jiných budov. Neexistuje žádný zvířecí druh, který je hypoalergenní,« dodal Volný.

V žebříčku nejagresivnějších zvířecích alergenů vedou kočky. Pro astmatiky je přitom nebezpečný jak přímý kontakt se zvířetem, tak i setrvání v jeho blízkosti. Stejnou reakci vyvolává i pouhé setkání s člověkem, který doma kočku chová, kočičí alergeny mohou totiž lidé přenášet na šatech nebo ve vlasech. Podobné je to i s alergeny koní.

»Existuje však i další problém, a to je tzv. zkřížená alergie, která vzniká na základě podobnosti alergenů. Protilátky IgE namířené proti jednomu alergenu pak mohou reagovat také s alergenem druhým,« vysvětlil Volný.

Dodržovat hygienu

Podle závažnosti alergie lékaři pacientům buď předepíší léky, nebo jim doporučí se zvířat zbavit. Pokud se svého miláčka kvůli alergii nechcete vzdát, měli byste dodržovat určité hygienické zásady. Samozřejmostí je pravidelný úklid a hlavně vysávání, péče o srst zvířete, odstraňování výměšků zvířat. Zvíře musí mít v těchto případech také zákaz vstupu do místnosti, kde spíte.

Zvíře je živý tvor

Před pořízením zvířátka bychom měli mít na paměti, že zvíře je živý tvor. Proto bychom si dříve, než takový dárek koupíme, měli sednout a zodpovědět na několik zásadních otázek.

Budeme mít na zvíře dostatek času?

Měli bychom si uvědomit, že péče o zvíře vyžaduje dost času. V případě pejska jde například o to, zda s ním bude mít kdo chodit ven i potom, co skončí vánoční svátky a děti začnou chodit do školy. Pes potřebuje venčit víckrát denně, a to za každého počasí.

Budeme mít dostatek peněz?

Krmivo, veterinář, výbava… Všechno to stojí peníze. Nesmíme tedy počítat pouze se vstupními náklady na pořízení zvířátka, ale musíme být připraveni i na další výdaje, které se například v případě, že zvířátko onemocní, mohou vyšplhat i na několik tisíc korun měsíčně.

Odborníci doporučují, aby si rodina před rozhodnutím pořídit si domácího mazlíčka společně sedla a koupi zvířete dobře zvážila. Potom už totiž není cesty zpět. V žádném případě nedoporučují zvíře kupovat jako překvapení.

Jana DUBNIČKOVÁ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 10 hlasů.

Jana DUBNIČKOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.