Vylepšená loděnice pražské Dukly

Veslaři a kanoisté Dukly budou mít v Praze lepší podmínky pro trénink. Ve zrekonstruované a rozšířené loděnici na Císařské louce mají k dispozici větší posilovnu i místnost s trenažéry, nová je také regenerace a rozšířily se šatny pro závodníky. Těch se tam pohybuje zhruba osmdesát. Rekonstrukce trvala deset měsíců a včetně nákladů na projektovou dokumentaci stála přibližně 63 milionů korun.

Loděnice ve staré podobě sloužila veslařům a kanoistům Dukly od roku 1997, kdy nový objekt nahradil »starou boudu", používanou od sedmdesátých let 20. století. Přežila i povodně v roce 2002. Kolem roku 2010 se začalo ale uvažovat o jejím rozšíření a změně rozčlenění objektu, protože prostory už nestačily.

Moderním nárokům na suchou přípravu nevyhovovala především posilovna. Ta se přemístila do nově vybudovaného podkroví, kde budou i trenažéry. Právě tyto prostory podle úspěšných kajakářů pomohou nejvíc. »Pro sportovce určitě ta posilovna, která opravdu už nestačila. Na druhé straně je trenažérovna a regenerace,« řekl ve středu při slavnostním otevření budovy Lukáš Trefil, člen bronzového čtyřkajaku z OH 2012 a 2016.

Nebude tak náročné zorganizovat suchou přípravu, aby se všichni vystřídali. »Bude to určitě velká a příjemná změna. Rozhodně v posilovně. Nebudeme se mačkat s veslaři, když se tam nás potká dvacet. Vždycky jsme museli čekat, než oni docvičí, pak jsme mohli začít my. Máme velkou novou regeneraci, takže to bude velká změna v plusu. Budeme mít dost prostoru i pro sebe, asi i víc trenažérů,« doplnil Jakub Špicar, který byl na letošním MS v Račicích bronzový na deblkajaku i čtyřkajaku.

Vybudování nástavby umožnilo výrazné rozšíření pánských i dámských šaten. V nové regenerační zóně mohou nyní sportovci využívat vedle masáží také saunu s ochlazovací kádí, infrasaunu a hydromasážní vany. V budově jsou rovněž sklad lodí, jídelna, odpočinkové místnosti a kanceláře.

Obnovená loděnice se stala dominantou okolí, protože má sytě žlutou barvu. Architekt Pavel Joba se nechal inspirovat žlutou barvou lodí Dukly. Barva zaujala i předsedu Českého olympijského výboru a bývalého veslaře Jiřího Kejvala, i když uvnitř byl poprvé. Ráno totiž jezdívá okolo po Vltavě.

»Už děláme hezkou řádku vtipů na tady tu budovu, na tu barvu především. Že zrovna armáda se takhle odváže a udělá takovou barvu, to jsme nečekali. Já jezdím brzo ráno a vždycky říkám, že to výrazně zlepšilo světelné podmínky, hezky to tady září,« poznamenal Kejval v proslovu.

(red)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(red)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.