Ilustrační FOTO - Pixabay

ČR je na cestě od škrtů k dalšímu rozvoji

Učitelům by od září 2018 měly vzrůst platy. V doprovodném usnesení ke státnímu rozpočtu sněmovna doporučila vládě, aby od září zvýšila platy učitelů o 15 procent a ostatních pracovníků ve školství o deset procent.

Cílem je, aby nejpozději v roce 2020 tvořil průměrný plat učitele 130 % průměrné mzdy. Poslanci podpořili také zvyšování výdajů ministerstva školství na regionální a vysoké školy. O usneseních sněmovna hlasovala poté, co schválila státní rozpočet na příští rok.

Pro rozpočet hlasovalo 140 poslanců, podpořili ho poslanci bývalé vládní koalice, tedy ANO, ČSSD a KDU-ČSL, k nimž se přidali poslanci SPD a KSČM. »Pokud si chceme říci, že konečně dojde na razantní zvýšení důchodů, pokud se nám podařilo prohlasovat zvýšení prostředků na sociální služby, a pokud se nám podařilo neprohlasovat hrazení z tohoto rozpočtu starých dluhů, které nadělaly jiné vlády, tak si myslím, že máme dobře nakročeno na to, abychom byli schopni ve státním rozpočtu udělat krok, který bude ve prospěch ekonomiky České republiky,« uvedl před hlasováním předseda ÚV KSČM a místopředseda sněmovny Vojtěch Filip. Nejen platy učitelů a další mandatorní výdaje, které státní rozpočet musí obsahovat, svědčí podle něj o tom, že ČR je na cestě od škrtů k dalšímu rozvoji.

Ilustrační FOTO - Haló noviny

Proti schválení rozpočtu byli poslanci ODS a TOP 09, Piráti se až na Lenku Kozlovou, která jej podpořila, zdrželi, zdržel se i klub STAN.

Rozpočet počítá s příjmy 1314,5 miliardy korun a výdaji 1364,5 miliardy korun. Prezident Miloš Zeman zákon o státním rozpočtu na příští rok podepsal.

KSČM mrzí postoj SPD a ČSSD

Před závěrečným hlasováním se poslanci zabývali téměř sedmdesátkou pozměňovacích návrhů. Celkově přesunuli kolem sedmi miliard korun. Dva návrhy na zvýšení peněz na sociální služby o celkových 3,3 mld. Kč prošly s masivní podporou napříč stranami. Původně měl být rozpočet na sociální služby zvýšen pouze o 1,5 mld. korun (návrh poslance ANO Jana Volného), ale podařilo se přesvědčit celou sněmovnu, aby přijala pozměňovací návrh poslankyň Hany Aulické Jírovcové a Květy Matušovské (KSČM) na 1,8 mld. Kč. Tím bylo dosaženo potřebné výše 3,3 mld. Kč.

Sněmovna také přidala 100 mil. Kč speciálním školám na učební pomůcky pro těžce postižené žáky, miliardu na podporu agropotravinářského komplexu a 300 milionů na investice do mateřských a základních škol. Většinu ostatních návrhů na přesuny peněz poslanci zamítli.

Mezi nimi i návrh Aulické a Matušovské na navýšení dotace na činnosti vykonávané obcemi s rozšířenou působností v oblasti sociálně-právní ochrany dětí o 220 mil. Kč. »Tento návrh neprošel kvůli tomu, že se poslanecké kluby ČSSD a SPD zdržely hlasování, přestože na výboru pro sociální politiku měl tento návrh podporu napříč politickým spektrem. Velice nás mrzí postoj těchto dvou stran,« uvedla Aulická.

Neuspěl například ani Jakub Janda (ODS) s návrhem odebrat sedm milionů korun nestátním neziskovým organizacím působícím v oblasti rovného postavení mužů a žen a přesunout je do sportu, nebo také Mikuláš Ferjenčík (Piráti), který chtěl prezidentské kanceláři odebrat přes milion korun na bezpečnostní opatření na Hradě a dát je na prevenci alkoholismu.

Babiš: Návrhy nebyly realistické

Rozpočet připravila ještě vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD), hospodařit podle něj bude nová vláda vedená Andrejem Babišem (ANO). Premiér uvítal schválení státního rozpočtu, potěšilo ho, že sněmovna odmítla většinu pozměňovacích návrhů, podle něj nebyly realistické. »Ty pozměňovací návrhy neměly žádné krytí a nebyly seriózní. Všichni zdůvodňovali své návrhy, že zdroje jsou ve státním dluhu, ale ty tam nejsou,« uvedl.

Rozpočet je postaven na odhadu růstu ekonomiky o 3,1 procenta, zatímco loni vzrostl HDP o 2,4 procenta. Vláda uvádí, že česká ekonomika těží z příznivých vnějších i vnitřních podmínek. Na druhé straně varuje vláda například před riziky, která by mohl přinést další výrazný růst cen nemovitostí. Za významné riziko považuje nárůst bariér v mezinárodním obchodu vyvolaný brexitem. Mezi dalšími negativními faktory vláda uvádí riziko zpomalení čínské ekonomiky nebo problémy italského bankovního sektoru. Na daních chce vláda vybrat v příštím roce 722 mld. Kč, což je proti letošnímu odhadovanému výběru nárůst zhruba o 35 miliard. Na důchody je vyčleněno přes 434 miliard korun.

Rozpočty fondů schváleny

Po schválení státního rozpočtu se sněmovna vypořádala také s rozpočty pro jednotlivé fondy.

Státní fond dopravní infrastruktury bude hospodařit s částkou 72,5 mld. Kč, přičemž zhruba 19 miliard korun dostane z programů EU. V porovnání s letošním rozpočtem bude mít fond přibližně o deset miliard korun méně. Státní zemědělský intervenční fond bude mít na výdaje 34,6 mld. Kč, což je proti letošku zhruba o 3,4 miliardy méně. Důvodem je nižší dotace od ministerstva zemědělství. Státní fond rozvoje bydlení bude mít rozpočet s výdaji ve výši 2,17 mld. Kč. Na příjmech má získat 893 milionů korun. Pro letošní rok měl SFRB schváleny výdaje ve výši 2,14 miliardy korun a příjmy ve výši 917 milionů korun.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 15 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


karel.pazdera
2017-12-21 17:41
Česká republika navýší peníze pro státní pojišťovnu EGAP o 1,9
miliardy korun. Tato částka půjde přímo na pokrytí finančních
problémů elektrárny Adularya v Turecku, kterou staví firma Vítkovice
Power Engineering miliardáře Jana Světlíka. Ztrátu z tohoto
podnikání tak zaplatí daňoví poplatníci. Na případ upozornily
Seznam Zprávy. O změnách či o přesunech v rozpočtu včera informovala
ČT několikrát, zdůraznila, že vyhověla požadavkům na přesun peněz
na sociální služby, přesun cca 300 mil Kč na školky, v podobné
výši na inkluzi, leč, že okrade daňové poplatníky o cca 2 mld a
přihodí je p. Světlíkovi ani slopvo, opravdu medium veřejné služby.
Více na
https://archiv.ihned.cz/c1-65962180-turecky-prusvih-za-miliardy?utm_source=
www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.