Ilustrační FOTO - Pixabay

Zemědělcům se zvednou mzdy

Zemědělský svaz ČR a Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů uzavřely kolektivní smlouvu se zemědělskými odbory na příští rok.

Minimální mzdové tarify v zemědělství stoupnou o 6,1 procenta, vyšší bude i příspěvek zaměstnavatele na důchodové připojištění, oznámili šéf zemědělských odborů Bohumír Dufek a mluvčí Zemědělského svazu ČR Jana Sixtová. Odbory původně požadovaly růst mzdových tarifů o 8,11 procenta

Zvýšení minimálních mzdových tarifů je podle svazu významně ovlivněno navýšením minimální mzdy, které zvýšilo dva nejnižší tarifní stupně o 11 procent a 9,8 procenta. Ostatní tarify se zvýší shodně o 5,2 procenta.

»Vývoj v ekonomice a nedostatek pracovní síly tlačí na růst mezd v celém hospodářství. Reagovat na to musí také zemědělci, kteří zvyšují mzdy,« uvedl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Podle odhadu svazu vzrostou mzdy v sektoru zemědělství, lesnictví a rybářství v letošním roce o více než pět procent.

Loni mzdy v zemědělství, včetně lesnictví a rybářství, zůstávaly podle Zprávy o stavu zemědělství pod úrovní mezd v průmyslu i v celém národním hospodářství. Meziročně průměrná mzda v zemědělství vzrostla o 1,3 procenta na 21 478 korun měsíčně, průměrná mzda v celé ČR byla 27 589 Kč.

»Jednání nebyla jednoduchá, ale jsem přesvědčen, že uzavřená dohoda zohledňuje jak současný vývoj na pracovním trhu, tak situaci v zemědělství,« sdělil Pýcha po dnešním podpisu smlouvy.

Pro letošní rok stouply tarify v průměru o 3,79 procenta, smlouva byla podepsána v dubnu. Dnes uzavřená smlouva je platná a účinná od 1. ledna do 31. prosince 2018.

Zemědělců loni znovu ubylo, jejich počet se meziročně snížil o 1,2 procenta na 100 900. Více než polovina z nich je ve věku nad 45 let. Tempo úbytku pracovníků se zpomaluje, v předloňském roce jejich počet klesl o 1,4 procenta a v předchozích rocích byl úbytek ještě vyšší.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.5, celkem 12 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.