Ilustrační FOTO - Pixabay

Za krásou i pro zklidnění mysli

Zatímco dříve přinášely sváteční chvíle příměs životní poezie v nejrůznějších podobách, novodobé pojetí pracovního volna má zcela jiné podoby - nejčastěji se věnujeme pasivnímu sledování televizních obrazovek.

Jen málo rodin se nyní vydává do přírody, natož za kulturními zážitky všeho druhu. A přece právě ty mohou sváteční čas ozvláštnit a obohatit. Tradicí hudební je především interpretace proslulé Rybovy vánoční mše Hej, mistře, divadla v tomto čase uvádějí třeba slavný Čajkovského balet Louskáček. Tematicky je totiž spjat právě s vánočním časem.

Milovníci betlémů se možná rozejdou po nejrůznějších místech, tedy nejen do chrámů, aby obdivovali krásu i zručnost často i neznámých tvůrců. Do Třebechovic pod Orebem se jezdívá za světoznámým Proboštovým kompletem, Jindřichův Hradec zase láká neméně dokonalými Krýzovými jesličkami. V Třešti na Jihlavsku začnou obchůzky unikátních betlémů, umístěných v jednotlivých příbytcích tamních obyvatel.

Sváteční chvíle lze obohatit nejrůzněji. Jednou z mimořádných možností se může stát návštěva ojedinělé expozice Světlo v obraze: Český impresionismus – Inspirace blízké i vzdálené v Jízdárně Pražské hradu. Kolekce více než pěti set vystavených obrazů či soch je unikátní nejen počtem jejích tvůrců (je jich celkem 78), ale i tematikou. Kromě dalších námětů výstava představuje také zimní krajiny či někdejší zvyklosti na obrazech našich velikánů. Díla jsou zapůjčena od téměř šedesáti státních, městských či soukromých institucí včetně Národní galerie. V podobné šíři je u nás soubor reprezentován zcela poprvé. Nechybějí ani díla velikánů, jako byli malíři František Kaván, Ludvík Kuba, František Kysela, Otakar Kubín, Luděk Marold, Otakar Nejedlý, Jan Preisler, Jakub Schikaneder, Antonín Slavíček, Max Švabinský, Joža Uprka, Jan Zrzavý a další. Ze sochařů třeba František Bílek či Jan Štursa. Výběr je neuvěřitelně bohatý a reprezentativní. Výstava svědčí o mimořádném přínosu českého umění přinejmenším v evropském kontextu.

(the)

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.9, celkem 9 hlasů.

(the)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.