Ilustrační FOTO - Pixabay

Policisté ukončili lov divočáků

Policejní odstřelovači ulovili v oblasti nákazy africkým morem prasat na Zlínsku 141 divočáků. Do odstřelu prasat se zapojili před více než dvěma měsíci, v uplynulém týdnu ulovili čtyři divoká prasata.

Pro letošní rok policisté na Zlínsku odstřel ukončili, sdělila mluvčí policejního prezidia Eva Kropáčová. Zda bude policie s lovem pomáhat i v příštím roce, se rozhodne na lednovém jednání zástupců ministerstva zemědělství, policie a veterinářů. Ve vysoce rizikové oblasti nákazy, která je lemovaná elektrickými a pachovými ohradníky, se podle odhadu ředitele krajské veterinární správy Františka Mahdalíka stále pohybuje odhadem do 20 kusů černé zvěře.

Odstřelovači divočáky lovili od poloviny října v 18 honitbách. Do terénu vyráželi především v noci. K lovu využívali odstřelovací pušky doplněné tlumiči, zařízením pro noční vidění a termovizí. Myslivci budou podle Mahdalíka v odstřelu divočáků na Zlínsku pokračovat.

Nasazení policie do boje s africkým morem prasat schválila vláda v září. Nákaza není nebezpečná pro člověka, kromě divočáků však zabíjí i domácí prasata. První případ choroby v České republice potvrdili veterináři u dvou uhynulých zvířat nalezených v červnu na okraji Zlína.

Od té doby byla laboratorními testy choroba potvrzena u zhruba 190 uhynulých, ulovených či odchycených zvířat. V polovině července stát nařídil intenzivní lov divokých prasat na celém území ČR, v ohnisku nákazy povolili veterináři jejich odlov v září.

Ve vysoce rizikové oblasti veterináři k dnešku potvrdili africký mor prasat u 179 z 229 nalezených uhynulých divočáků, sdělil mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. V takzvané červené zóně, ke které kromě vysoce rizikové oblasti ohraničené ohradníky patří i několik okolních honiteb, bylo uloveno či odchyceno 540 divokých prasat, u 15 z nich byl prasečí mor potvrzen.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 11 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.