Ilustrační FOTO - Haló noviny

Vláda zahýbala posty a nepotěšila ODS

Na ministerstvech a Úřadu vlády ubude 14 sekcí, zrušeno bude celkem 23 služebních a 50 pracovních míst.

Na návrh ministerstva vnitra úpravy v rámci systemizace schválila vláda, řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Schválené parametry návrhu potvrdil náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký. Změny jsou účinné k začátku příštího roku, týkají se především Úřadu vlády, který spadá pod premiéra. Ministerstvo vnitra v materiálu uvádělo, že změny souvisejí s reorganizací práce ministerstev a cílem naplnit programové priority Babišovy vlády. Premiér odmítl, že by se jednalo o čistky. Předpokládá, že další systemizace bude v březnu. »My se chováme jako vláda, která má pracovat,« řekl Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády k připomínkám opozice, že jeho kabinet změny dělá dříve, než požádal o důvěru Sněmovnu.

Vláda také vyměnila většinu řídicího výboru Českých drah a jednoho ze sedmi členů správní rady Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). V obou orgánech nově zasedne náměstek ministra dopravy Ladislav Němec. Stát prostřednictvím výboru vykonává v Českých drahách práva akcionáře, správní rada SŽDC jako kontrolní orgán rozhoduje mimo jiné o personálním obsazení vedení organizace včetně generálního ředitele. »Změny navržené ministrem dopravy Danem Ťokem reagují na nové personální složení v resortech, které mají v těchto orgánech své zástupce,« uvedl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Kabinet podle očekávání ve sněmovně nepodpoří odklad povinných elektronických receptů. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že plánuje změnu systému a nechce rok za nedodržování zákona lékaře pokutovat. Odklad povinných elektronických receptů navrhují Senát a poslanci ODS.

Vláda rovněž odmítla návrh ODS na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Stanovisko pro jednání kabinetu označovalo návrh za neopodstatněný a nekoncepční zásah do daňového systému. Zrušením daně by státní rozpočet přišel asi o 11 miliard korun. Ani návrh občanských demokratů, aby se nájemce bytu mohl přihlásit k trvalému pobytu na dané adrese jen se souhlasem vlastníka nemovitosti, nebude mít ve Sněmovně podporu vlády hnutí ANO. Totéž platí o návrhu ODS na zrušení zákona o elektronické evidenci tržeb i souvisejících změn v jiných daňových zákonech.

Neutrální stanovisko kabinetu však bude mít při projednávání ve sněmovně návrh ODS na zrušení zákona, který zakazuje prodej ve velkých obchodech o vybraných svátcích.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 46 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.