Mnohostranný monolit

Ivan Olbracht (narodil se 30. prosince 1882) byl pro literaturu předurčen už jako syn Antala Staška. Málokdy to dobře dopadne – syn nejprve dychtí otci se vyrovnat a pak ho i přetrumfnout. Na to nepotřebuje Freuda.

Ale zatímco Antal Stašek, kdysi tak vážený, pomalu upadá v zapomenutí, Olbracht září na nebi české literatury jako stálice. No, září! Dnes se už skoro nikdo na oblohu nedívá kvůli nějakým knížkám, leda když kontroluje, jestli náhodou neprší dividendy. Nebo aspoň nějaká kapka, co vytekla zbohatlíkům z kapsy.

Olbracht měl obdivuhodné tvůrčí rozpětí, něco jako Yma Sumac v české podobě. (Ymu Sumac dnes znají snad jen luštitelé křížovek – byla to peruánská pěvkyně s neuvěřitelným hlasovým rozsahem pěti oktáv.)

Na jednom pólu Anna proletářka, na druhém Čtení z Biblí kralické.

První kniha zatracovaná, druhá trpěná, obě skvěle napsané. Spisovatel ze své jazykové úrovně neslevuje.

Anna proletářka budí dnes smích, smějí se – jak už to bývá – zejména proletářky a proletáři. Neboť kupodivu proletariát nepřestal existovat, jen se mu nadává jinak.

A bible – kniha knih? Olbracht ji chtěl zpřístupnit čtenáři Večerů pod lampou, který se bojí každého slova vážícího víc než výrazivo limonád a krváků. Nadto v roce 1941, kdy samo české slovo bylo ohroženo poněmčením.

Olbrachtova čeština je krásná, nádherná, je to jazyk vskutku vyvoleného národa.

Jen k čemu byl vyvolen? V době vzniku knihy k utrpení, dnes k rozplynutí v basic english. Naštěstí se osudy knih řídí jinými zákony než politické přeháňky. Ivan Olbracht tu byl, je tu a nikomu se nepodaří ho odvalit.

Karel SÝS


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 39 hlasů.

Karel SÝS

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.