Ilustrační FOTO - Pixabay

Klausovi vězni už jsou zpátky

V dlouhodobě přeplněných českých věznicích je aktuálně přes 22 000 odsouzených a vazebně stíhaných. Ubytovací kapacity jsou v průměru zaplněny na 106 procent.

Rozsáhlá kontroverzní amnestie, kterou před pěti lety vyhlásil prezident Václav Klaus, tuto situaci zlepšila jen dočasně. Na svobodu se tehdy dostalo 28,5 procenta vězňů, část z nich však pokračovala v trestné činnosti a za mříže se brzo vrátila. Kriminalita po amnestii vzrostla o sedm procent. »Opět jsme přeplnění. Z počátku roku stavy hodně rostly,« uvedl na prosincovém bilančním setkání s novináři šéf Vězeňské služby Petr Dohnal. Zatímco počátkem roku 2016 bylo ve věznicích 20 866 vězňů, letos v lednu jejich počet vzrostl na 22 481. Do srpna jich bylo v průměru 22 711, teprve v létě se jejich počet mírně snížil a začal stagnovat. Dohnal si nynější zastavení nárůstu vysvětluje poklesem kriminality, experti ale stagnaci očekávali mnohem dříve.

Kvůli rostoucímu počtu vězňů vláda opakovaně schválila zvýšení počtu příslušníků Vězeňské služby. Příští rok jich tabulkově bude 7624. Sbor má však problémy přilákat do služby nové dozorce především v Praze, ale i v jiných velkých městech. Zlepšení si slibuje od náborových příspěvků, které bude moci vyplácet od ledna. V pražských věznicích bude příspěvek maximální, tedy 50 000 korun. V dalších zařízeních bude příspěvek adekvátně menší a v těch, které jsou na tom se stavem dozorců dobře, žádný. »Pro mladé lidi, na které cílíme, je to částka poměrně vysoká. Dostanou ji až po zkušební době,« uvedl Dohnal.

Šéf sboru věří, že věznicím i dozorcům částečně uleví elektronické monitorovací náramky, které začnou v praxi fungovat na jaře 2018 a které by mohly přesvědčit soudce k častějšímu ukládání trestu domácího vězení.

Klausova amnestie se před pěti lety celkově dotkla více než 111 000 odsouzených a obviněných, většinou se týkala podmíněných trestů. Nepodmíněné tresty vězení Klaus prominul celkem zhruba 20 000 lidí, většina z nich ani nestihla nastoupit do věznic. Zastaveno bylo i trestní stíhání 265 obviněných, přičemž kritizovaná abolice se dotkla některých velkých hospodářských kauz. Do dvou let po vyhlášení amnestie začala policie znovu stíhat přes polovinu osvobozených vězňů, a to převážně za majetkové trestné činy.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 23 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


kafrmi
2017-12-31 10:38
pleningeri, naprostý souhlas. Jinak všichni se ale nevrátili, vrátili
se jen ti, kteří byli zástěrkou těch, o které opravdu šlo.
pleningeri
2017-12-30 19:42
"Dohnal si nynější zastavení nárůstu vysvětluje poklesem
kriminality ..." Bodejť. Předloni se mi vloupali do chatky na
zahrádce. Popili, zakouřili, na rozbitých sklech jistě zůstaly otisky.
Naštěstí nezapálili rozbitou petrolejovou lampu. Otisky Policie
nesebrala, stejně jako vajgly a případ odložila pro
"sériového" recividistu. Loni mi před domem zloděj vylomil
zámek u dveří spolujezdce Felicie a pokoušel se rozlomením spínací
skříňky odjet. No nepovedlo se, v kabeláži je imobilizér, který
sepne jen s originálním klíčem. Policie sepsala protokol a případ
zase odložila. Suma sumárum proto tedy kriminalita klesá!!! Policie
nemá peníze na zaplacení profíků, které předtím "ÝČKO"
& spol. vyházelo ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.