Ilustrační FOTO - Haló noviny

Mýtné má za sebou rekordní rok

Kamiony loni zaplatily na mýtném v České republice rekordních 10,4 miliardy korun, což je meziročně o 5,2 procenta více. Za zvýšením je hospodářský růst jak v ČR, tak i ostatních evropských zemích.

Vyplývá to ze statistik správce elektronického mýtného systému, společnosti Kapsch. Nejsilnějším měsícem dosavadní jedenáctileté historie českého mýta je loňský listopad, kdy stát kamionům předepsal rekordních 960 milionů Kč. Nejsilnějším dnem loňského roku a historie se pak stal čtvrtek 26. října s vybranými téměř 49 mil. Kč. Tuzemský elektronický mýtný systém vybral pro stát od kamionů na mýtném za 11 let fungování celkem 87 926 537 797 Kč, uvedl Kapsch.

Nárůst přitom nebyl ještě silnější z důvodu ekologického efektu, kdy jsou nejnižšími kilometrovými sazbami upřednostňovány kamiony s motory v emisní třídě EURO VI. Jejich podíl na zaplaceném mýtném totiž rychle vyrostl už na 53 %.

»Za jedenáct let zpoplatňování kamionů v ČR neměl tuzemský mýtný systém ani jediný den výpadku. Zařadil se tak mezi nejúspěšnější IT projekty státu a spolehlivý stroj na peníze pro tuzemské silnice,« uvedl generální ředitel firmy Kapsch Karel Feix.

Provozní náklady placené z vybraného mýta konsorciu firem pod vedením Kapsch představovaly v minulém roce 1,525 mld. Kč a jejich podíl na vybraném mýtu celoročně klesl na 15 %. Státu tak z každé vybrané stokoruny zůstává 85 Kč. Účinnost výběru mýta činila v průměru 99,6 %.

V současnosti běží tendr na správu mýtného systému po roce 2019, který vypsalo ministerstvo dopravy. Do výběrového řízení se přihlásili čtyři uchazeči - Kapsch, slovenský výběrčí SkyToll, maďarský National Toll Payment Services a německá firma T-Systems. Tendrem se zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. V říjnu zahájil s ministerstvem dopravy dvě správní řízení, jedno z vlastního podnětu, druhé na návrh společnosti Kapsch, která si stěžuje na zadávací podmínky.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.3, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.