Ilustrační FOTO - pixabay

Homs o Vánocích? Stromky mezi rozvalinami

Vánoční stromy mezi rozvalinami vybombardovaných domů v syrském Homsu svědčily o tom, že syrští křesťané byli odhodláni vrátit se k oslavám Vánoc. V historickém centru třetího největšího syrského města se chystaly představení, průvody a zpěvy, napsala agentura AFP.

Ve čtvrti Hamídíja, obývané hlavně křesťany, vzniklo pódium, jemuž vévodí futuristicky vyhlížející strom, na němž se rozsvěcují stříbrné a modré dekorace.

Stromeček z trosek domů

Homs byl dějištěm prudkých bojů v letech 2011-14. »Když jsme se v roce 2014 vrátili do své zničené čtvrti, dělali jsme vánoční strom z trosek domů. Letos se vrátila radost,« komentovala těsně před svátky Rula Bardžurová, která vede charitativní organizaci Bajtí a právě dokončovala dekoraci stromku.

Ilustrační FOTO - pixabay

Obklopují ho domy bez oken i průčelí a hromady sutě, i když od poslední bitvy uplynuly tři roky. Homs si získal přezdívku hlavní město revoluce, protože právě v něm se v roce 2011 konaly velké demonstrace, jejichž Západem zmanipulovaní účastníci požadovali demisi prezidenta Bašára Asada.

Město pak bylo vystaveno prudkým útokům, dokud se v roce 2014 nepodařilo dojednat příměří. Po dvouletém obléhání přistoupilo asi 2000 tzv. opozičních bojovníků (a teroristů) na to, že z Homsu odejdou.

Děti, vraťte se

»Pomáhají všichni a radují se jako malé děti,« těšil se z předvánoční atmosféry 60letý Abdu Júsif, který přivážel kufry vánočních ozdob. Ukazoval na hlouček mládeže a pak jednoho z přítomných žádal, aby ho vyfotografoval u vánočního stromu. Chtěl snímek poslat svým dětem, které uprchly a jsou nyní v Německu. »Požádám je, aby se vrátily. Do Homsu se vrací radost,« říká muž.

Od loňska, po evakuaci posledních »oponentů«, byl celý Homs v rukou vlády. Vrátily se tam tisíce civilistů, kteří odešli kvůli bojům. Boje se podepsaly na celém městě, všude je vidět rozvalené domy s balkony bez zábradlí.

Na zdi nedaleko vánočního stromu jsou vyvěšeny fotografie mužů zabitých v boji o Homs. Mnohé snímky na této »zdi cti« tam visí měsíce a po deštích už vybledly a ztratily barvu. Je mezi nimi i holandský kněz Frans, kterého ozbrojenci zabili krátce před zahájením obléhání Homsu.

Připravovali jesličky

V kostele Panny Marie svatého pásu patřícím místní syrské ortodoxní církvi dobrovolníci připravovali jesličky. Kostel, řazený k nejstarším na světě, uchovává podle tradice část pásu, který patřil Ježíšově matce Marii. Dobrovolníci se podle ČTK snažili dostat na místo objemné sochy tří králů a rozmísťovali je do scény znázorňující svatou rodinu. Zpovzdálí bylo slyšet sbor, který zkoušel písně, jež měly zaznít při sváteční mši. »V minulých letech svátky provázel smutek z bojů a ničení. Modlili jsme se uprostřed trosek. Letos ale budou stejné jako před válkou,« těšil se Imád Chúrí.

Kostel byl za války těžce poškozen a vypálen. Opravy už mají ale brzo skončit, byly už rozestaveny nové lavice a znovu se objevila socha Panny Marie. »Hodnotné sochy jsme stačili schovat,« vysvětluje Michail Avil, který pracuje v kostele.

Konec truchlení

V restauraci, která nese název po římské císařovně Iulii Domně, jež se v Homsu narodila, už zase přijímají rezervace. Podnik je v jednom z původních městských domů, který se už před rokem podařilo opravit. Personál zavěšoval ozdoby, zákazníci pokuřovali vodní dýmky na elegantně upraveném dvoře s barevně kolorovanými okny. »Těžké časy skončily. V Homsu je opět bezpečno, ohlašujeme konec truchlení,« radostně se svěřil ředitel restaurace Málik Tarabulsí.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.8, celkem 13 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-01-03 16:24
Jen aby se poučili a nezapomněli, kdo jim a jak pomohl. A taky kdo je do
toho marasmu dostal. Asad to rozhodně nebyl. Na 99%.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.