Ilustrační FOTO - pixabay

Pražská voda je čistá

V sedimentech pražských potoků nejsou těžké kovy, zjistili na konci minulého roku odborníci z ekologického spolku Arnika. Ekologové to považují za dobrou zprávu.

Ekology zajímala koncentrace sedmi těžkých kovů - rtuti, olova, kadmia, mědi, chromu, zinku a arsenu. Vzorky odebírali z potoků a jedné nepojmenované menší nádrže, která leží poblíž spalovny Malešice v blízkosti ulic Nedokončená a U Cihelny. V okolí spalovny vzali vzorek i ze Štěrboholského potoka. Sedimenty zkoumali také z Mratínského potoka u skládky odpadů v Ďáblicích a pro srovnání zvolili i jedno místo, které v okolí žádný zdroj znečištění nemá, a sice Nebušický potok.

»Na základě zjištěných výsledků analýz můžeme s klidem říct, že z pohledu české legislativy jsou v odebraných vzorcích sedimentů z pražských potoků hladiny těžkých kovů nízké,« konstatoval autor studie František Kraus. Přesto je z výsledků patrný jistý nepříznivý vliv ďáblické skládky.

Nejvyšší koncentrace většiny látek (mědi, olova, zinku, rtuti a kadmia) našli odborníci v sedimentu Mratínského potoka, nejvíc chromu ve Štěrboholském potoce. Arsenu bylo nejvíce v sedimentu z Nebušického potoka. Arsen se ve vyšších koncentracích ovšem vyskytuje v geologickém podloží celé České republiky.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.8, celkem 4 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.