FOTO - www.pyeongchang2018.com

Koreje budou jednat o účasti KLDR na ZOH

Jižní Korea navrhla Severní Koreji jednání na vysoké úrovni, jehož hlavním tématem by měla být možná účast sportovců KLDR na únorových zimních olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu.

Soul s nabídkou přišel den poté, co se severokorejský lídr Kim Čong-un v novoročním projevu pro některé pozorovatele nečekaně vyslovil pro zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi.

Kim v pondělí sice zopakoval své obranné jaderné výhrůžky vůči Spojeným státům a prohlásil, že KLDR bude pokračovat ve výrobě mezikontinentálních raket a nukleárních hlavic, současně ale potěšil smířlivými gesty vůči Jižní Koreji, mj. když řekl, že zvažuje vyslání severokorejské výpravy na únorovou olympiádu a je otevřen rozhovorům se Soulem.

Dojde na Pchanmundžom?

Nabídku Jižní Koreje na rozhovory, které by se měly uskutečnit v úterý 9. ledna (tedy měsíc před zahájením ZOH) v pohraniční vesnici Pchanmundžom, včera přednesl jihokorejský ministr pro sjednocení na tiskové konferenci přenášené živě televizí. Řekl přitom, že Jižní Korea návrh předem prodiskutovala s USA. »Těšíme se na otevřenou diskusi o zájmech obou stran, včetně účasti Severní Koreje na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu,« řekl novinářům ministr pro sjednocení Čo Mjong-kjon. »Opakuji, že naše vláda je otevřená rozhovorům s KLDR bez ohledu na dobu, místo a formu,« dodal.

Podle ministra během jednání pravděpodobně dojde kromě severokorejské účasti na olympiádě i na další témata, jako je denuklearizace Korejského poloostrova.

Kvůli severokorejskému jadernému a raketovému zbrojnímu programu, v němž KLDR pokračuje navzdory sankcím Rady bezpečnosti OSN, vládne mezi Severní a Jižní Koreou dlouhodobě napětí. Vloni KLDR uskutečnila svou šestou, doposud nejsilnější jadernou zkoušku, a provedla tři testy mezikontinentálních balistických raket. Reaguje tak většinou na provokativní společná vojenská cvičení Korejské republiky a USA. Severní Korea konkrétně tvrdí, že její zbrojní programy jsou reakcí na hrozbu ze strany USA. Požaduje také zastavení každoročních společných americko-jihokorejských vojenských manévrů, jež označuje za nácvik invaze.

Poslední rozhovory na vysoké úrovni mezi Jižní a Severní Koreou se konaly v prosinci 2015 ve společné průmyslové zóně Kesong. Skončily tehdy bez dohody a program schůzky nebyl zveřejněn, napsal zpravodajský server BBC News.

Šance v Mun Če-inovi

Vstřícnost Severní Koreje k rozhovorům je vítanou zprávou pro jihokorejskou vládu vedenou liberálním prezidentem Mun Če-inem, který propaguje dialog s KLDR a chce využít olympiády ke zlepšení vztahů s jižním sousedem. Účast KLDR na ZOH by také podle jihokorejské vlády zajistila, že Severní Korea nenaruší hry dalšími zbrojními testy.

Kancelář jihokorejského prezidenta již v pondělí uvedla, že vítá možnost, že KLDR vyšle svou výpravu na olympijské hry, které se uskuteční nedaleko hranice mezi oběma Korejemi.

Kritici ze strany opozičních konzervativců ale již vyjádřili laciné obavy, že Severní Korea jednáním pouze získá čas ke zdokonalení svých nukleárních zbraní. Po olympiádě podle nich mohou mezikorejské vztahy opět ochladnout, protože Sever jasně zdůraznil, že nehodlá své zbrojní programy zastavit. »Fakt, že se hovoří o schůzce, je významný, protože ukazuje ochotu obou stran zlepšit vztahy,« řekl jihokorejský analytik Ko Ju-Hwan. »U jednacího stolu ale Pchjongjang může požadovat po Soulu nepřijatelné ústupky, jako například ukončení společných americko-jihokorejských vojenských cvičení,« dodal.

Hysterie z USA

Podle amerického politologa Daniela Russela se dokonce Severní Korea snaží vrazit klín mezi Jižní Koreu a Spojené státy, které se v poslední době snaží vyvíjet maximální tlak na KLDR a vyzývají ostatní vlády, aby s Pchjongjangem přerušily veškeré styky.

Člen branného výboru amerického Senátu Lindsey Graham pak vše korunoval, když naznačil, že USA by mohly olympiádu bojkotovat, pokud se jí KLDR zúčastní. Válečný štváč a jestřáb Graham už neúspěšně vyzýval k bojkotu předchozí zimní olympiády v Soči.

Uvidíme krasobruslaře?

Do olympijské krasobruslařské soutěže se kvalifikovala např. severokorejská sportovní dvojice Rjom Te-ok a Kim Ču-sik. KLDR sice promeškala poslední lhůtu pro přihlášku k účasti na olympijských hrách, severokorejští sportovci by ale mohli na olympiádu jet na pozvání Mezinárodního olympijského výboru, napsal podle ČTK server BBC News.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 16 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.