FOTO - Pixabay

Další protipalestinské údery

Po dlouhé noční debatě přijali izraelští poslanci nové znění zákona o Jeruzalému. Změna zpřísňuje podmínky pro případné územní ústupky Palestincům.

Poslanci odhlasovali znění, podle kterého bude potřeba pro přenechání jakékoli části města Palestincům získat nejméně 80 ze 120 poslaneckých hlasů. V původním znění stačila prostá většina.

Izrael přijal zákon o Jeruzalému v roce 1980 a pozměnil ho v roce 2000. Připojil (ukradl) jím východní část města k západní a město sjednotil jako svou metropoli. Podle Palestinců a drtivé většiny světového společenství ale zůstává východní část, obývaná hlavně Araby, okupovaným územím a Palestinci si ji plným právem nárokují jako hlavní město svého budoucího státu.

V Izraeli bylo zpřísňující znění zákona o případném »přenechání« části města navrženo vloni v létě a o zákonu se dlouho debatovalo. Přijato bylo necelý měsíc po kontroverzním vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v rozporu s praxí předchozích administrativ v prosinci uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele.

Zpřísněná podmínka pro rozhodování o Jeruzalému může být podle agentury Reuters další překážkou úspěchu případně obnovených rozhovorů. Navrhovatelem novely zákona byla pravicová náboženská strana Židovský domov, která podle vůdce opozice Jicchaka Herzoga vede Izrael ke »strašné katastrofě«.

Izraelští komentátoři tvrdí, že novela zákona o Jeruzalému pomáhá kontroverznímu premiérovi Benjaminu Netanjahuovi posílit podporu voličů před očekávanými předčasnými volbami. Netanjahu patří mezi osoby vyšetřované kvůli korupci a čeká se, zda proti němu bude zahájeno trestní řízení. Řádné parlamentní volby by se měly konat až v roce 2019, ale napětí vyvolávané vyšetřováním korupčních případů zřejmě volby uspíší, napsala agentura Reuters.

Absurdní žádost

Více než 2000 židů se minulý týden modlilo u Zdi nářků v Jeruzalému za déšť. Izrael má za sebou tři suché zimy a letošek nebude jiný, napsala agentura AFP. Věřící přišli k nejvýznamnější židovské památce na výzvu ministra zemědělství Uriho Ariela. Přítomni byli také dva vrchní rabíni zastupující komunity aškenázských a sefardských židů.

Izraelská meteorologická služba nedávno oznámila, že i letošní zima bude suchá. Podle ní je 65% pravděpodobnost, že v prosinci, lednu a únoru, což jsou za normálních podmínek nejdeštivější měsíce roku, spadne minimum srážek. V důsledku sucha v minulých letech klesla letos hladina Tiberiadského jezera, které je pro Izrael hlavní zásobárnou sladké vody, na vůbec nejnižší úroveň zaznamenanou za posledních sto let. Přesto Izrael zatím nebyl nucen omezovat dodávky vody, protože využívá pět továren na odsolování vody postavené na středomořském pobřeží. Právě z nich pochází tři čtvrtiny vody používané v izraelských domácnostech.

Ariel patří ke komunitě ortodoxních židů a rozhoduje o vodních zdrojích. Agentura Reuters napsala, že se rozhodl zkombinovat vědu s vírou a spolu s rabíny zorganizoval zmiňovanou modlitbu. Deník Jediot Achronot v komentáři Arielovi ovšem správně doporučil, aby se raději zaměřil na boj proti klimatické změně. »Modlitba není špatná, ale ministr má možnosti ovlivnit věci více pozemským způsobem,« napsal podle ČTK list.

Palestinskou Janu z Arku žalují

V Izraeli v pondělí obžalovali 16letou Palestinku, která uhodila do tváře izraelského vojáka. Incident byl zachycen na mobilní telefon a video, které se následně začalo šířit po internetu a vyvolalo značné emoce, informovala agentura Reuters. Palestinci Ahidu Tamímíovou oslavují jako hrdinku, zatímco v Izraeli se terčem kritiky stali kromě dívky i napadení vojáci kvůli tomu, že se nebránili.

Prokuratura obžalovala Tamímíovou před izraelským vojenským soudem za ublížení na zdraví a útok na příslušníka izraelské armády.

Popisovaný incident se stal 15. prosince u dívčina domu ve vesnici nedaleko Ramalláhu na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu.

Armáda už dříve chování ustupujícího vojáka obhajovala. Tvrdí, že se choval profesionálně. Do sporu se ovšem vložili militantní pravicoví politici, kteří reakci na dívčino chování považují za ponižující. Palestinci Tamímíovou oslavují jako hrdinku. Podle komentátora izraelského levicového listu Haarec úřady nyní riskují, že z Tamímíové udělají »palestinskou Johanku z Arku«.

Dospělému za trestné činy, ze kterých byla Tamímíová obžalována, hrozí až desetileté vězení. Podle agentury Reuters je ale nepravděpodobné, že by dívka jako šestnáctiletá dostala tak vysoký trest.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.5, celkem 39 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-01-03 15:48
Zaačínám pochybovat o tom, že Židé patří k těm chytřejším.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.