FOTO - Pixabay

Nových léků je spousta, problém je ale s placením

Počet nově schválených léků v USA a EU loni rostl a ve Spojených státech byl dokonce nejvyšší za 21 let. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) loni povolil 46 nových léků, v roce 2016 to bylo 22 léků. Evropská agentura pro léčiva (EMA) pak doporučila k prodeji 92 nových léků na předpis, o 11 více než v roce 2016, uvedla agentura Reuters. Údaje EMA však na rozdíl od FDA zahrnují i takzvané generické léky, tedy kopie léků, kterým už vypršela patentová ochrana. Velké množství nově schválených léků loni tvořily léky na vzácná onemocnění a různé podtypy rakovin. Ty se obvykle zaměřují jen na velmi malou část populace, mohou však stát stovky tisíc dolarů.

Údaje z USA zatím nezahrnují první novou vlnu buněčných a genových terapií od společností Novartis, Gilead Sciences a Spark Therapeutics, které byly schváleny loni v rámci samostatné kategorie. Komisař FDA Scott Gottlieb označil tyto produkty za »zcela nový vědecký model léčby závažných onemocnění«. Nicméně stále se jedná o tom, jak je zdravotnický systém, který se potýká s nedostatkem peněz, bude platit. Konzultační společnost Deloitte minulý měsíc odhadla, že návratnost výdajů za nové léky u 12 největších farmaceutických firem se loni snížila na 3,2 %, nejníže za osm let. Ještě v roce 2010 přitom dosahovala 10,1 %.

(čtk)

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.