FOTO - wtan.sy

Sýrie opět začíná žít, vaří se tu i pivo

Jak v Sýrii ustupují boje, začíná se v této zemi postupně obnovovat výroba piva. Například v baru abú George ve starém Damašku se tradičně nabízejí zahraniční piva, ale v poslední době se začaly objevovat i dvě místní značky. Ingredience i vše, co je k výrobě zapotřebí - včetně expertů - pocházejí z České republiky, píše agentura AFP.

V Sýrii byly dva pivovary a oba zavřely své brány v roce 2011, když začaly boje. Současné zklidnění situace ale přimělo soukromé podnikatele k obnově provozu.

V uličce damašského centra, jíž se říká ulice barů, nabízejí bíle oděné dívky kolemjdoucím zdarma pivo Afamia, což je jedna z nových místních značek. Majitel baru abú George Ghasan říká, že lidé na takovou nabídku pohlížejí vstřícně, protože touží po domácím pivu. Sám pobíhá za zvuku ohlušující hudby mezi stoly a nabízí oříšky, které k ochutnávce tradičně patří. »Jsem tady 20 let a po domácím pivu je velká poptávka,« říká jednašedesátiletý Ghasan.

Do roku 2011 byly na trhu dvě značky. V provincii Damašek se vyráběla značka Barada, v Halabu (Aleppu) pak značka Aš-Šark. Zatímco druhý pivovar za války zavřel, první byl zničen při bombardování povstalců. Pivovar Afamia u Damašku byl otevřen v roce 2010, ale záhy musel skončit. Výroba byla obnovena koncem letošního léta a produkce už se nyní rozváží do několika provincií. Pivo této značky se pije od Tartúsu přes Damašek po Homs.

Sabbáh Chaddúr, který dohlíží na rozdělování piv k degustaci, se obával, že už syrské pivo neochutná. Doufá, že se Afamia stane »největším pivovarem v oblasti«. Pivo se vyrábí také v Libanonu a Egyptě.

Suroviny jsou české

Na Sýrii jsou uvaleny nesmyslné ekonomické sankce. Vše, co k výrobě piva patří - ječmen, chmel, lahve, etikety i odborníci - pochází z České republiky, která nepřerušila se Sýrií diplomatické styky. »České velvyslanectví zůstalo otevřené, takže kontakt je snazší,« říká Básil Abbás, který řídí další pivovar Arados.

Tento pivovar v provincii Tartús se ještě buduje. Lahve určené ke sterilizaci se posouvají po elektrickém pásu. Než budou zabaleny, dostanou nálepku s názvem Arados, což je středomořský ostrov ležící proti přístavu Tartús.

Sedmatřicetiletý Abbás žil v minulosti v České republice a pivovar otevřel s pomocí syrských podnikatelů. »Všechny suroviny jsou české a nevztahují se na ně sankce. Dovážejí se do přístavu Latákíja,« říká Abbás, oblečený stejně jako ostatní zaměstnanci do modré pracovní uniformy. Pivo Arados je na syrském trhu od léta a chuťově má nejblíže k české plzni.

Jelikož se výroba teprve rozbíhá, nikdo nebyl ochoten mluvit o výši prodeje. Pivo Arados se prodává za 435 syrských liber (asi 22 Kč), zatímco zahraničí značky za 600 liber.

Abbás připomíná, že není lehké propagovat pivo v zemi, kde je reklama alkoholu zakázaná.

(eko)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 29 hlasů.

(eko)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


kafrmi
2018-01-04 11:41
Nebejt Ruska, tak už tam bylo vše rozkradeno a lidi by byli žebráci,
jako všude, kam přišla Americká záchrana.
hajek.jiri51
2018-01-03 22:26
A nemálo k tomu všemu přispěla přítomnost naší úžasné
velvyslankyně paní PhDr. Evy FILIPI.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.