FOTO - Pixabay

Křehké životy kamzíků

Jedenáct kamzíků zahynulo ve Vysokých Tatrách během vánočních svátků.

K smrti zvířat podle ředitele Tatranského národního parku přispěly kromě zledovatělého terénu a neukázněných turistů i časté přelety záchranářských vrtulníků, které o svátcích zasahovaly kvůli tragickým nehodám se čtyřmi mrtvými. Během dvou svátečních dnů museli horští záchranáři podle jejich šéfa Jozefa Janigy zasahovat v celkem 85 případech, třikrát více než před třemi lety. »Někteří ze zraněných či zesnulých měli na nohou boty vhodné spíše pro letní turistiku. Další sice měli stoupací železa, ale nikoliv na nohou, ale zavěšené na batohu,« upozornil ředitel Janiga. Varoval také před podvodníky - »šmejdy« - v roli horských vůdců, jejichž oprávnění je záhodno si ověřit. Tatranská populace kamzíků je sice »poměrně stabilní«, nicméně »každý jedinec má z hlediska genetické variability nesmírný význam,« zdůraznil ředitel parku Pavol Majko.

Letos na podzim v Tatrách napočítali 1263 kamzíků, o rok dříve 1367; při sčítání těchto obyvatel hor se však počítá s desetiprocentní chybou.

(čtk)

 

 

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.