FOTO - Pixabay

Silný vítr zastavil provoz lanovky na Ještědu i ve skiareálech

Kabinová lanovka na Ještědu v Liberci byla dopoledne kvůli silnému větru mimo provoz. Znovu se rozjela ve 13.00. Vítr dopoledne v nárazech dosahoval rychlosti 86 kilometrů v hodině, přípustných je 58 kilometrů. ČTK o tom informoval přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Silný vítr zastavil i provoz sedačkové lanovky na Lysé hoře v Rokytnice nad Jizerou v Krkonoších. "Nepojede až do večera," sdělila mluvčí skiareálu Renata Balašová. Kvůli hustému sněžení a výpadku proudu několik hodin dopoledne nejezdila ani sedačková lanovka na Tanvaldském Špičáku v Jizerských horách.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 80 let. V minulosti běžně stála kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů na Ještědu přibývá, loni tak stála lanovka za celý rok osmnáctkrát. Podle Štěpána se to projevilo i na menším počtu přepravených cestujících, za celý rok jich bylo 287 500. "Měli jsme asi o 13 000 lidí méně než v roce 2016," uvedl přednosta. I tak podle něj patřila loňská sezona mezi nejlepší v posledních letech.

Lanovku na Ještěd využívají především turisté z Česka, Německa a Polska. Z vrcholu hory se jim za hezkého počasí otevře pohled na Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory, Český ráj a České středohoří. Lanovka na Ještěd jede čtyři minuty a drží ji lano o průměru pět centimetrů. Délka trati kabinové lanovky dosahuje 1188 metrů. V nejvyšším bodě se lanovka dostává 30 metrů nad zem.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.