Ilustrační FOTO - Pixabay

Eurobyrokrat Miko rozzlobil zemědělce

Agrární komora ČR (AK ČR) nesouhlasí s tvrzením Ladislava Mika, bývalého zástupce ředitele Generálního ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin Evropské komise, které dehonestuje české zemědělce.

Oč jde? Do druhé vysílací hodiny Otázek Václava Moravce, které Česká televize vysílala v neděli na téma srovnání a kvalita potravin z domácí, evropské a světové produkce a komunikace se spotřebiteli např. k tématu dvojí kvality a jejímu řešení, pozval Moravec jako své hosty profesorku Janu Hajšlovou z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a právě Mika.

Mezi diskusními tématy byla zmíněna i soběstačnost České republiky s ohledem na domácí produkci, ochranu trhu, ekonomiku a efektivitu výrob či globalizaci obchodu. V této souvislosti použil Miko argument, že »dramatický pokles živočišné výroby je daný tím, že čeští zemědělci nedokážou konkurovat jiným zemím EU«.

Toto vyjádření považuje Agrární komora za značně zavádějící, je jím poškozeno vnímání práce českých zemědělců, především pak chovatelů, uvedla komora v tiskové zprávě zaslané Haló novinám. Zdeněk Jandejsek, prezident komory, upozornil: »Mluvit o živočišné výrobě České republiky jako o sektoru s nízkou konkurenceschopností pramení buď z neznalosti, nebo ze snahy zemědělce poškodit. Naše odvětví chovů skotu, prasat i drůbeže jsou na velmi vysoké evropské úrovni, vždyť například v chovech dojnic se pohybujeme na čtvrtém až pátém místě v Evropě.« Dále Jandejsek upřesnil: »Problém je založen historickým rozdílem tak zvaných národních dotací, kdy především staré země EU podporují své zemědělce skrytými národními či regionálními podporami, které míří chovatelům i zpracovatelům a zlevňují jejich produkci i o 10-20 % na kilogram produkce. Jestliže pak na náš trh míří například vepřová krkovice nebo kýta levnější o 20-30 Kč na kilogram, pak to není otázka konkurenceschopnosti výroby, ale právě výsledek neférové podpory a soupeření národních rozpočtů, což vnímáme jako nekalou obchodní soutěž.«

Jednotný trh EU v tomto směru rozhodně rovný není a připočteme-li k tomu tlaky obchodních řetězců na cenu, pak se i kvůli těmto levným dovozům přenášejí dopady až k našim zemědělcům, kteří své chovy provozují na hranici rentability. V této souvislosti AK ČR očekává od vlády ČR nejenom podporu, ale je připravena spolupracovat i na adekvátních řešeních tak, aby rozměr domácího zemědělství nejenom neklesal, ale došlo k jeho opětovnému růstu, uvedla komora.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 31 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.