FOTO - Pixabay

Washingtonu vzpoura v Íránu nevyšla

Nepřátelům Íránu se nepodařilo změnit legitimní protesty Íránců ve vzpouru, která měla svrhnout režim. Na Twitteru to v úterý napsal íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Ze zemí, které podle něj demonstranty podporovaly, jmenoval USA a Británii.

»(Íránský) národ znovu vzkazuje Spojeným státům, Británii a těm, kdo usilují o svržení režimu Íránské islámské republiky, že prohráli a prohrají také v budoucnu,« tweetoval Chameneí.

Na psychotické záchvaty odpoví

Chameneí také napsal, že americký prezident Donald Trump jen předváděl show, když sliboval podporu demonstrantům. »Ten muž, který sedí v Bílém domě, si - bez ohledu na svou nestabilitu - musí uvědomit, že takové extrémní a psychotické záchvaty nezůstanou bez odpovědi,« napsal podle ČTK íránský vůdce. Kromě USA a Británie za podněcovatele protestů označil Izrael, íránskou exilovou opozici a »bohatou vládu« v oblasti Perského zálivu, což je zjevná narážka na sunnitskou Saúdskou Arábii (dalšího z hlavních spojenců USA).

Protesty začaly požadavky na zlepšení ekonomické situace a postupně se na nich objevila také politická hesla. Chameneí řekl, že si demonstranti hráli s ohněm, ale sdělil také, že mají právo vyjádřit své obavy. »Tomu musíme naslouchat a musíme na to odpovědět,« sdělil Chameneí. Reagovat podle něj musí celé vedení, nejenom vláda prezidenta Hasana Rúháního.

Zatčený nalezen oběšen

Demonstrace začaly 28. prosince, rozšířily se do asi 80 měst a při srážkách s policií zemřelo přes 20 lidí. Při protestech byly zatčeny stovky lidí a teheránský prokurátor Abbás Džafarí Dolatabádí řekl, že se vyšetřuje smrt jednoho ze zatčených. Jeho tělo bylo nalezeno v sobotu na toaletách teheránské věznice Evín, muž byl oběšen. Většina ze zatčených už byla propuštěna.

Poslanec Mahmúd Sádeghí řekl, že mrtvý je jeden z demonstrantů. Upozornil, že se případ musí vyšetřit, aby se z něj nestal další Kahrízak. Narážel tak na případ věznice u Teheránu, kde po velkých protivládních protestech v roce 2009 zemřeli tři ze zatčených na následky mučení. Případ vyvolal velké pobouření a Chameneí nechal věznici zavřít.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 32 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2018-01-11 19:36
Americké sankce a jejich poskoků Íráncům dosud ztrpčují život. Jako
bychom si to nepamatovali s americkým odmítnutím členství v
Marshallově plánu, neudělením Doložky nejvyšších výhod,
provokativním cvičením Bundeswehru s USArmy na našich hranicích ... No
Írán neskáče jak za mořem pískají. Naši potentáti se mohou
přetrhnout, kdo první políbí NATOvskou zadel již i základny zatím
pro "výcvik" nabízejí ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.