Ilustrační FOTO - Pixabay

V kauze solárních dotací dostali slovo obhájci

Olomoucký vrchní soud ukončil dokazování v kauze neoprávněných licencí udělených dvěma soukromým solárním elektrárnám na Chomutovsku, kvůli které čelí u soudu obžalobě osm lidí v čele s bývalou předsedkyní Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenou Vitáskovou.

Prostor dal již závěrečným řečem. Žalobce navrhl soudu zamítnout odvolání všech osmi obžalovaných jako nedůvodná. O vině dvou pracovnic ERÚ včetně Vitáskové nemá pochyb. Obhajoba naopak vinu popírá, žádá zproštění či vrácení případ na kraj.

Bývalá vedoucí odboru licencí Michaela Schneidrová i Vitásková před soudem popřely, že by řízení o obnově licencí zastavily účelově. Žalobce poukázal i na kontakty Schneidrové s otcem majitelů elektráren, průmyslníkem Zdeňkem Zemkem. Žádá vysoké peněžité tresty pro hlavní aktéry, ale i zvýšení trestu z šesti na 7,5 roku dvěma mužům, kteří se na falešných zprávách podle něj podíleli. Kromě peněžitého trestu žádá u Vitáskové také uložení zákazu výkonu rozhodování jako úřední osoby ve správních řízeních na deset let.

Ke slovu se již dostal první obhájce. Vinu revizního technika Vladimíra Čimpery i obchodního ředitele Jaroslava Kryma odmítl. Oba při doplnění dokazování u soudu uvedli, že byli pod tlakem svého tehdejšího nadřízeného, který jim vyhrožoval. Svou vinu při přednesu odvolání již dříve odmítli i ostatní obžalovaní, jejich obhájci většinou žádali soud o zproštění nebo vrácení případu krajskému soudu.

Vitásková u soudu uvedla, že přezkumné řízení v rozhodnutí Schneidrové zahájila ještě před tím, než byla celá skupina obviněna. Zastala se jí i tehdejší ředitelka licencí Schneidrová. Uvedla, že rozhodnutí vydala sama a šéfka ERÚ jí žádný souhlas či doporučení k vydání stanoviska nedala.

Podle obžaloby majitelé elektráren Saša-sun a Zdeněk-sun, bratři Zdeněk a Alexandr Zemkovi, získali licenci neoprávněně a dostali tím právo na velmi výhodnou výkupní cenu za solární elektřinu dodanou do veřejné sítě, která platila pro elektrárny s licencí do konce roku 2010. Licence nakonec oběma elektrárnám odebral jiný soud předloni v květnu s odůvodněním, že je elektrárny získaly podvodem na základě falešných revizních zpráv.

Soud se kauzou zabývá od pondělí, jednání má nařízeno také příští týden od pondělí do středy. Lze očekávat, že rozsudek soud vynese dříve.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.4, celkem 10 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.