Fikce nezávislého kandidáta

Jedním z nejfrekventovanějších tvrzení celé devítky kandidátů na prezidenta České republiky je přesvědčování o »nezávislosti«. Omílané klišé, které samo o sobě nutně vyvolává pochybnosti. Nezávislost je logicky a lingvisticky opakem závislosti. Otázkou je, na čem jsou zájemci o prezidentský úřad nezávislí? Vyloučíme-li alkohol, cigarety a další ekonomicky i sociálně patologické jevy, což by některé z nich předem diskvalifikovalo, moc prostoru pro nezávislost nezbývá. Obdobně tomu je s nezávislostí na nezdravém životním stylu. Proč většina z nich váhá se zveřejněním zdravotní dokumentace? Na harmonickém rodinném životě? Co o něm víme?

Důležitá je nezávislost ekonomická a sociální. Zde jde například o financování volební kampaně. Jak asi přemýšlí kandidát, který vyzývá bohaté k zasílání finančních příspěvků a současně jedním dechem tvrdí, že je ekonomicky nezávislý? Neshazuje tím svou předchozí funkci například v čele Akademie věd? Lze věřit politické nezávislosti člověku, který je údajně nepolitický kandidát, nicméně se soustavně vtírá do přízně a podpory politických stran a hnutí? Lze věřit pohádce o přeměně Saula v Pavla člověku, který celou svou kariéru založil na tvrdém konzervativním partajničení? Nebo člověku, který si dokonce svou stranu spoluzaložil? Není sama idea navrhování nominací poslanci či senátory popřením ideje nezávislosti? Dostatečně výmluvné je složení jejich volebních štábů a různých poradců, kteří je jako potenciální mocenské loutky připravují pro vystupování v mediích, pro veřejnou prezentaci, a tak fakticky formulují a prosazují své třídní lobbistické zájmy.

Neexistuje v historii příklad, že by politická, finanční, materiální i morální podpora byla poskytována bez očekávání reciprocitních služeb.

Ladislav ŠAFRÁNEK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.9, celkem 59 hlasů.

Ladislav ŠAFRÁNEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-01-12 14:09
Za Zemana, byť s ním ne ve všem souhlasím, mluví činy. Za ostatní
huby. Ve včerejší kabaretně trapné debatě v režii
"nestraného" Václava Moravce si to mohl ujasnit každý. Neměl
jsem sil doposlouchat ty bláboly až do konce.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.