Ilustrační FOTO - Haló noviny

Sněmovna rozhodnutí o vládě odložila

Sněmovna ve středu večer ani zhruba po sedmi hodinách diskuse o důvěře menšinové vládě Andreje Babiše (ANO) nedospěla k závěrečnému hlasování. Kvůli mimořádnému jednání mandátového a imunitního výboru poslanci přerušili schůzi do úterý 16. ledna.

Výbor, který projednává policejní žádost o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání, si na úterý pozval bývalého detektiva Jiřího Komárka a dospěl k dohodě, že před jednáním pléna tentýž den doporučí, zda Babiše a Faltýnka kvůli údajnému dotačnímu podvodu v případu Čapího hnízda vydat ke stíhání.

Na úterní ráno má naplánováno jednání, na kterém by se Babiš a Faltýnek měli vyjádřit k žádosti policie o jejich vydání. Podle poslankyně ANO Taťány Malé by měl Komárek seznámit výbor se svými výroky, že policejní vyšetřovatel Čapího hnízda Pavel Nevtípil má vztah s mafií.

Mandátový a imunitní výbor už připravil žádost o zbavení mlčenlivosti bývalého detektiva někdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jiřího Komárka. Sdělil předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM). Komárek je i po odchodu od policie povinen podle policejního zákona zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, s nimiž se jako policista seznámil při plnění úkolů. Mlčenlivosti ho může zprostit ministr vnitra. Ministr vnitra Lubomír Metnar ČTK napsal, že po doručení žádosti rozhodne.

Část opozice připomínala, že Komárek byl nepravomocně odsouzen za nařčení policejního prezidenta Tomáše Tuhého z »brutálního« úniku informací. Pozvání Komárka podle některých opozičních poslanců prosadilo ANO společně s SPD.

Po jednání výboru má v úterý pokračovat schůze sněmovny o důvěře vládě. Piráti budou podobně jako ve středu prosazovat, aby hlasování předcházelo rozhodnutí o vydání Babiše a Faltýnka. Stejný plán ohlásili také lidovci, byť připustili, že s ANO o něm nehovořili. Šéf sněmovny Radek Vondráček (ANO) možnost nepřímo odmítl, prohlásil, že mezi oběma hlasováními není žádná souvislost.

Sněmovna přerušila jednání o důvěře na návrh ODS, který podpořily všechny ostatní kluby s výjimkou KSČM (důvody sdělil předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip v rozhovoru na str. 3).

(ku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 13 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.