Ilustrační FOTO - Pixabay

Hypoteční boom je za vrcholem

Objem hypotečních úvěrů činil v uplynulém roce celkem 224 miliard korun, což je o dvě miliardy méně než v rekordním roce 2016.

Odhady zveřejnila Hypoteční banka, která je lídrem tuzemského trhu. Za mírné snížení prodejů hypoték mohlo podle banky zejména snižování cenové dostupnosti nemovitostí kvůli pokračujícímu růstu cen rezidenčních nemovitostí a zpřísnění pravidel České národní banky pro jejich poskytování, zejména zavedení ukazatele maximálního LTV (poměru výše úvěru k hodnotě zástavy). Dalšími faktory bylo snížení nabídky nemovitostí k prodeji a mírný nárůst úrokových sazeb.

Dvojí zvýšení dvoutýdenní repo sazby ze strany ČNB spolu se zpřísněním požadavků na maximální LTV přispěly k otočení trendu poklesu sazeb u hypoték. Nárůst úrokových sazeb v loňském roce však nebyl nijak dramatický, uvedl generální ředitel banky Jiří Feix.

Odhadl, že průměrné sazby nově poskytnutých hypoték v prosinci 2017 dosáhnou 2,2 procenta, což představuje zvýšení o 0,43 procentního bodu (p. b.) proti nejnižší hodnotě z listopadu 2016. »Počítáme, že ve vazbě na další očekávaná zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB budou letos úrokové sazby hypoték i nadále růst,« řekl Feix. Připomněl ale, že pro běžnou dvoumilionovou hypotéku na 25 let znamená zvýšení úrokové sazby o 0,1 p. b. nárůst splátky asi o stokorunu měsíčně.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.