FOTO - Pixabay

Češi vybírají prezidenta

Občané ČR začali v pátek vybírat prezidenta. Volební místnosti se uzavřou ve 14 hodin, výsledky by měly být známy okolo 18 hodin. Volby bohužel narušil nechutný incident, když byl Miloš zeman napaden ve volební místnosti aktivistkou.

Předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip přišel volit krátce po otevření volebních místností. Tradičně volil v Českých Budějovicích. Novinářům řekl, že volil Miloše Zemana. Dodal, že současný prezident nejvíce vyhovuje podmínkám KSČM. Filip též uvedl, že jej zděsilo chování ostatních kandidátů, protože v některých případech ani nevěděli, jaké pravomoci prezident vůbec má. »Ukázalo se to například ve čtvrteční televizní debatě, kdy prezidentští kandidáti slibovali ovlivnit věci, na které vliv mít nemohou. Netušili například, že přestože je prezident součástí výkonné moci, tak nemůže sám o své vůli navrhnout zákon,« podivil se Filip nad ambicemi politických amatérů, kterých se do letošních voleb přihrnul celý zástup.

Miloš Zeman byl pro Filipa jasnou volbou, ačkoli to s ním někdy není jednoduché. »Pravda, několikrát nás, sněmovní politiky, napínal na skřipec, ale to je jeho povinností,« řekl Filip. Nicméně dodal, že stále není velkým příznivcem přímé volby. »Česká republika je typická parlamentní demokracie. A přímá volba posouvá náš ústavní systém do poloprezidentského systému,« upozornil Filip. Podle něj se však v nejbližší době systém volby nezmění, neboť strana, která by přímou volbu občanům nyní chtěla vzít, by se stala rychle nepopulární.

Bezprecedentní incident se odehrál ve volební místnosti na pražských Lužinách, kam přišel odvolit Miloš Zeman. Ten byl napaden polonahou feministickou aktivistkou. Žena se před příchodem prezidenta ukrývala mezi čekajícími novináři. V okamžiku, kdy se chtěl Zeman před volební komisí legitimovat, si sundala košili, odhalila prsa a s výkřiky se na něj vrhla. Proti ženě zakročila ochranka, zjevně otřesený Zeman z místnosti na doporučení ochranné služby odešel. Po několika minutách se však vrátil a odvolil. Nakonec reagoval svým pověstným humorem, když uvedl, že je útokem poctěn, protože ho napadla aktivistka skupiny Femen, která nedávno napadla také papeže.

Volba je druhou přímou volbu prezidenta v historii republiky. Tak jako před pěti lety si lidé mohou vybírat hlavu státu z devíti kandidátů. Letos ale mandát jeden z nich - Miloš Zeman - obhajuje. Lidé by mohli vybrat hlavu státu už v nynějším prvním kole voleb, pokud některý z kandidátů od nich dostane nadpoloviční většinu hlasů. V opačném případě rozhodnou podobně jako při senátních volbách o tom, kteří dva adepti se střetnou za dva týdny ve volebním finále. Vítěz se 8. března na pět let ujme prezidentské funkce.

Zemanovi se postavilo osm protivníků - bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš, někdejší premiér Mirek Topolánek, textař a podnikatel Michal Horáček, diplomat Pavel Fischer, lékař Marek Hilšer, podnikatel Vratislav Kulhánek, vydavatel a producent Petr Hannig a prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek.

Zemana podpořila řada politiků KSČM, SPD a ANO, podporuje ho také jeho domovská SPO a někteří staří spojenci z ČSSD, jako třeba Jiří Zimola. Mirka Topolánka podpořila ODS, byť poněkud vlažně. Podpořil ho též Miroslav Kalousek, velkorysou kampaň mu umožnil vést především miliardář Daniel Křetínský. Drahošovi dal nejvíce peněz podnikatel Dalibor Dědek, majitel firmy Jablotron. Drahoše podpořila KDU-ČSL, STAN, Jiří Dienstbier z ČSSD a značná část TOP 09. Její čestný předseda Karel Schwarzenberg si ovšem našel jiného favorita – Pavla Fischera. Vratislav Kulhánek je kandidátem ODA, kteroužto starou politickou značku před časem odkoupil podnikatel Pavel Sehnal, který Kulhánkovi také zaplatil největší část kampaně. Hynek je kandidátem strany Realisté, Hannig strany Rozumní. Hilšer zvítězil ve vnitrostranické anketě Pirátů, oficiální podporu mu ale nedali.

Kampaň letos překvapila nudou a bezzubostí. Přispěl k tomu i Miloš Zeman, který se rozhodl nechodit do předvolebních diskusí, a tím jim odňal atraktivitu. Každý z kandidátů mohl vložit do kampaně před prvním volebním kolem nejvýše 40 milionů korun, z prezidentských adeptů se k horní hranici této sumy blížili podle přehledu transparentních účtů pouze Horáček a Drahoš. Kandidáti nebudou moci očekávat žádný příspěvek od státu na volební náklady. Budou muset naopak své výdaje vyúčtovat Úřadu pro dohled nad hospodařením stran, který je za případné překročení limitu může sankcionovat.

Češi volbou ovlivní především to, v čích rukou bude jmenování vlády, vedení ČNB a soudců a kdo získá právo vetovat přijímané zákony, udělovat milosti a reprezentovat ČR při vrcholných jednáních. Prezidenta čeká plat čtvrt milionu korun měsíčně, využívání prezidentského sídla včetně zámku v Lánech nebo zřízení a užívání dvou telefonních stanic, jak praví zákon.

V zahraničí zatím české prezidentské volby nebudí velkou pozornost, s podivuhodnou výjimkou sousedního Německa. Německá média nezvykle intenzivně a tvrdě útočí na Miloše Zemana. List Tagesspiegel ho označil za hulváta a egomaniaka. »Nejen Čechům lze přát, aby Miloš Zeman musel brzy odevzdat klíče od pražského sídla prezidenta. Byl by to dobrý den - pro Česko a pro Evropu,« napsal bez skrupulí Süddeutsche Zeitung. Magazín Spiegel označil volbu Zemana »za nejhorší možnou«. To ukazuje, jak moc se jisté kruhy na západě Zemanova vítězství obávají.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.6, celkem 15 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


yucon.fox
2018-01-13 12:22
Pro méně chápavé doplňuji, že tr. čin maření přípravy a
průběhu voleb se netýká voleb prezidenských a tak vystoupení oné
pussy (nyní mám na mysli hanlivý překlad) může být stíháno toliko
jako "výtržnost". Vzhledem k občance spřátelené Ukrajiny to
zákonitě skončí v přestupkovém řízení. No a případná pokuta
1000.- Kč pražskou kavárnu, která byla iniciátorem, jistě finančně
zcela položí.
yucon.fox
2018-01-12 23:08
Všimněte si, jak bezzubě je napsán § 351 Maření přípravy a
průběhu voleb a referenda Kdo jinému násilím nebo pohrůžkou
násilí nebo lstí brání ve výkonu volebního práva nebo
hlasovacího práva v referendu anebo jiného takovým způsobem k
výkonu volebního práva nebo hlasovacího práva v referendu
nutí, kdo jinému nebo pro jiného v souvislosti s výkonem volebního
práva nebo hlasovacího práva v referendu poskytne, nabídne nebo
slíbí finanční, majetkový nebo jiný obdobný prospěch, aby volil
nebo hlasoval v rozporu s nezávislým vyjádřením své vůle, kdo
padělá údaje v dokladu o počtu členů politické strany nebo na
petici pro volební účely nebo v jiném dokumentu souvisejícím s
volbami nebo referendem anebo vědomě použije takového dokumentu jako
pravého, kdo vědomě nesprávně sečte hlasy či poruší tajnost
hlasování, nebo kdo jinak hrubým způsobem maří přípravy nebo
průběh voleb do zákonodárného sboru nebo zastupitelstva územního
samosprávného celku anebo přípravy nebo průběh referenda, až do
vyhlášení jejich výsledků, bude potrestán odnětím svobody na
šest měsíců až tři léta. Buď se jedná o referendu, jímž není
25 let naplněna Ústava nebo tam není ani slovo o volbách
prezidentských. Proto si mohou dovolit úplně všechno a bude to max.
řešeno jako přestupek. Případných 1000.- Kč pokuty kavárnu
totílně zlikviduje.
Pisatel66
2018-01-12 21:46
Hanobení ze strany Německa je Zemanovou největší pochvalou. To za
prvé. Za druhé : napadení Zemana onou aktivistkou ze skupiny Femen, no
nebojte se HN napsat co měla psáno na pohublých prsou "Zeman
Putinův slouha", není žádná chyba ochranky prezidenta republiky
jak se daří namluvit mainstream našim poslušným ovčanům. To je
především a jenom pochybení, možná i vůle, tajných služeb tohoto
státu! O pohybu světově známé provokatérky musí tajné služby
vědět. Neví-li nebo nechtějí-li vědět je to na odvolání minulého
ministra vnitra Chovance a na svolání bezpečnostní rady státu.
Mimochodem . jsem zvědav kolik let dostane Jindřich Šídlo za maření
průběhu voleb (vydal dezinformaci že zeman postupuje do 2.kola
automaticky a lidé ho nemusí volit!).
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.