Ilustrační FOTO - Pixabay

Milost pro vraha nepřijatelná

Tisíce Peruánců protestovaly v řadě měst země proti prezidentovi Pedru Pablu Kuczynskému kvůli tomu, že nedávno udělil milost exprezidentovi Albertu Fujimorimu, odsouzenému za zločiny proti lidskosti.

Na osm tisíc lidí se ve čtvrtek sešlo podle odhadu místních médií v centru Limy, kde policie zasahovala slzným plynem. Demonstrace se podle agentury AFP konaly i před ambasádami Peru v Madridu a Berlíně.

Demonstranti v Limě, kam má za týden přijet na návštěvu papež František, nesli fotky obětí Fujimoriho režimu z let 1990 až 2000 a transparenty s nápisem »Vrah Fujimori. Demonstranti viní prezidenta, že dal Fujimorimu milost výměnou za to, že opoziční strana, v jejímž čele je exprezidentova dcera, nakonec podržela Kuczynského při prosincovém hlasování v parlamentu o nedůvěře jeho vládě.

»Kuczynski musí odejít, nestoudně lidem lhal,« uvedla Verónika Mendozaová, prezidentská kandidátka levice z loňských voleb, která se účastnila demonstrace ve městě Cuzco. Narážela tak na prezidentovu kauzu, kvůli níž opozice iniciovala hlasování o důvěře. Podezírá ho z korupce kvůli penězům, které dostal v minulé dekádě od brazilské firmy Odebrecht. Kuczynski, který tehdy ještě nebyl v nejvyšším úřadě, původně vazby na Odebrecht popíral, posléze řekl, že šlo o peníze za poradenskou činnost.

Prezident Kuczynski udělil devětasedmdesátiletému Fujimorimu milost loni na Štědrý den prý kvůli jeho podlomenému zdraví. Exprezident má problémy se srdcem a podle jeho lékařů trpí nevyléčitelnou nemocí. Jiní lékařští experti ale tvrdí, že nevyléčitelnou chorobu nemá. Podle peruánského práva může být člověk odsouzený za vraždy či únosy, což je Fujimoriho případ, propuštěn pouze tehdy, když trpí nevyléčitelnou nemocí.

Někteří příbuzní obětí Fujimoriho režimu napadli milost u meziamerického soudu pro lidská práva, který má případ projednávat 2. února.

Alberto Fujimori, který stál v čele Peru v letech 1990 až 2000, byl odsouzen k 25 letům vězení za porušování lidských práv, únosy a podíl na zabití 25 lidí mezi roky 1991 a 1992. Odsouzen byl i za korupci či odposlechy politických oponentů.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.7, celkem 7 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.